Pressemeddelelse:
På opfordring og initiativ fra Fitness Syd, og med Vidar Atletik som medarrangør, er det nu lykkes at trække det landsdækkende i FORM løb til Sønderborg.
“Baggrunden for initiativet er at vi i Fitness syd føler, vi har et medansvar for borgernes sundhed her i Sønderborg kommune. Vi har dog ikke megen erfaring i at arrangere store løb, og derfor er vi rigtig glade for, at Vidar Atletik bakker op om projektet med klubbens store viden på motionsområdet”, siger Dea Larsen koordinator i Fitness Syd.
I FORM løbet har været afholdt i en årrække, men tidligere har løbet kun været afholdt i de største danske byer. Det er derfor en stor glæde, at kunne sætte Sønderborg på i FORM løbets landkort, lørdag d. 25. april 2015.
Medarrangører på i FORM løbet er Intersport Sønderborg og Sønderborg Kommune,
I FORM løbet henvender sig til alle motionister, som er i stand til at løbe eller gå 5 km. Ligesom der er en distance på 10 km, til den mere øvede løber.
Løbet bliver et byløb og skydes i gang fra Sønderborg Slot med ruter langs vandet og op gennem byens hjerte.
Tilmeldingen til løbet åbner 11. november kl 00.00. Tilmeldingen sker på i FORMs hjemmeside på www.iform.dk .