Ligeværd: Flere børne-socialrådgivere gavner ikke

1. december 2014 Uncategorized

Landsforeningen Ligeværds formand i Sønderborg, Jørn Thrane, er ikke spor optimistisk selvom han mandag har læst en artikel i Jydske rådhusVestkysten, hvor der står, at Sønderborg Kommune ansætter flere socialrådgivere, der skal arbejde for udsatte børn.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Så længe ledelsen i forvaltningen er den samme og så længe Marianne Helms har med børnesager at gøre, så er der ingen grund til at juble”, siger Jørn Thrane til SønderborgNyt. Han fortæller, at flere forældre i hans netværk og også flere ansatte i kommunen har fortalt, at mange tiltag fra socialrådgivere er blevet bremset af netop Marianne Helms og andre i den øverste række i forvaltningen.

Erik Lorenzen ser frem til, der kommer en ny direktør i Børne- og Uddannelsesforvaltningen, så der kan lægges planer for fremtidens arbejde..

Erik Lorenzen ser frem til, der kommer en ny direktør i Børne- og Uddannelsesforvaltningen, så der kan lægges planer for fremtidens arbejde..

Artiklen fortsætter under annoncen

Marianne Helms udtaler til Jydske Vestkysten, at der ansættes flere socialrådgivere, som skal arbejde forebyggende.

“Antallet af klager, hvor Landsforeningen Ligeværd har fået medhold, viser, at kommunen ikke gør, hvad den skal og hvis ikke Marianne Helms og andre i ledelsen lytter til de socialrådgivere, som sidder med sagerne, så er vi lige vidt”, siger Jørn Thrane.

Udvalgsformanden er optimistisk

Formanden for Børne- og Uddannelsesudvalget Erik Lorenzen ser frem til, der kommer flere socialrådgivere.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det vil give en kortere sagsbehandlingstid og så skal vi holde øje med, at sagerne kommer passende hurtigt gennem den instans, der skal godkende de planer, som socialrådgiverne laver”, siger Erik Lorenzen til SønderborgNyt. Han er meget opmærksom på, at der er en del sager, hvor Statsforvaltningen har givet borgere ret i, at kommunens indsats ikke har været god nok.

“Derfor ser jeg frem til, at der kommer en ny direktør, så vi kan lave en plan for, hvordan vi undgår, at vi får sådan nogle sager”, siger udvalgsformanden. Det vil fortsat være sådan, at der er en gruppe fagfolk, der gennemgår indstillingerne fra socialrådgiverne. Og det vil fortsat være den gruppe, der beslutter, hvilke initiativer, der skal sættes i gang for det enkelte barn.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

 

 

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk
22. marts 2023 Samfund, Sønderborg

Tre ‘sommer-lukkeperioder’ i spil på Søndre Havnegade

22. marts 2023 Samfund

Forvaltningen beder – som en del af en høring – Ældrerådet tage stilling til tre forslag til fremtidige lukkeperioder på Søndre Havnegade: Lukkeperiode 1. juni-1. september Sønder Havnegades lukning forlænges med én måned, hvorved vil den tidlige turisme i juni måned tilgodeses. Borgernes kørsel til og fra arbejde og bolig vil blive berørt i højere […]

Læs mere...