Vox1Koret og Tordenskjold Soldater byder indenfor til en stemningsfuld julekoncert i Havnbjerg Kirke på søndag den 1. december. Programmet byder på en varieret blanding af elskede juleklassikere, fællessange og nye musikalske indslag, der spænder fra det traditionelle til det rytmiske.
Publikum kan se frem til en orkesterudgave af “Glade Jul”, fællessangen “Dejlig er den himmel blå” med kor og orkester samt spændende nye værker som den svenske “Staffansvise” og den humoristiske “Juleflimmer og Juleglimmer”. Koncerten skaber en unik mulighed for at opleve julens musikalske mangfoldighed i en varm og hyggelig atmosfære.
Musikken fremføres af et dygtigt ensemble under ledelse af dirigent Jes Solmer. Med tværfløjte, klarinet, saxofoner, cello, guitar, kontrabas, el-bas og slagtøj skabes en alsidig og stemningsfuld lyd, der indfanger julens særlige toner.
Koncerten finder sted søndag den 1. december kl. 16.00 i Havnbjerg Kirke. Der er gratis adgang, og alle er velkomne til en musikalsk fejring af 1. advent.