Vi har modtaget følgende kampreferat og kommentarer fra Sønderjyske Herrehåndbold efter kampen mellem Aalborg og Sønderjyske.
Hvis Aalborg på forhånd ikke så skræmmende nok ud på holdkortet, blev de bestemt ikke mindre skræmmende efter tilgangen af Sander Sagosen, der er blevet købt fri af Kolstad. Det blev med andre ord endnu sværere at komme i finalen.
Vi starter første halvleg med et enkelt 7-mod-6-angreb, og på et dobbelt vip scorer Nicolaj Jørgensen til 1-0. Derefter overtager Aalborg styringen, og via et par brændte muligheder fra vores side ændres stillingen til 2-6, inden vi igen får bragt os tilbage i kampen.
Med skarphed i både angreb og forsvar får vi udlignet til 6-6 i det 17. minut efter en lidt rodet periode fra begge hold. Det tætte parløb fortsætter i resten af halvlegen, som ender 11-12. Matthias Rex, der afløser Julius Sten efter ni minutter, spiller en fantastisk halvleg med seks redninger på 12 forsøg.
Vi forsøger at lægge pres på Aalborg ved at spille 7 mod 6 i perioder med ganske fin succes og fortsætter med dette fra begyndelsen af anden halvleg. Igen giver et enkelt angreb en scoring.
I det 38. minut bliver vi ramt af en udvisning ved stillingen 16-16 og taber desværre perioden 0-2. Den føring kæmper vi for at hente, og vi kæmper for livet med alt, hvad vi har, og kommer på 20-21 i det 53. minut.
Tættere på kommer vi desværre ikke, men hold nu op, en spændende afslutning! Vi brænder et straffekast ti sekunder før tid og taber derfor 22-24 efter en kamp, hvor vi efterlod alt på banen og kan gå fra kampen med hævede skuldre og hovedet højt løftet.
Morten Bjørnshauge sagde efter kampen:
Vi spiller en fantastisk flot kamp og formår langt hen ad vejen at holde vores aftaler. Desværre kommer vi bagud 2-6, men vi kæmper os flot tilbage i kampen. Det betyder dog også, at vi derfra ikke har råd til flere fejl.
Vi spiller godt ud fra de præmisser, vi har, og det er små ting, der ikke går vores vej – et par dårlige beslutninger og et par brændte chancer, og det er der ikke råd til mod Aalborg.
Vi taber et undertal med to mål ved 16-16, så det i stedet hedder 16-18. Vi er skuffede lige nu, som man skal være efter at have tabt en semifinale, men vi synes også, vi kan være stolte over en god kamp og indsats.
Stor tak til alle for en fantastisk støtte og en flot fight.