I sne og slud skal skolepatruljen stadig ud

Skolepatruljerne blev fejret i årets koldeste uge. Privatfoto

Skolepatruljerne blev fejret i årets koldeste uge. Privatfoto

27. januar 2026 Uddannelse Skrevet af: Sissel Vinther

Denne uge er statistisk set den uge på året, hvor vejret er dårligst, og hvor mørke morgener, regn, blæst og kulde sætter ekstra krav til dem, der står tidligt op for at hjælpe andre sikkert i skole. Alligevel møder skolepatruljerne trofast op på skoler i hele kommunen, tager vesten på og gør deres arbejde, som om det var en helt almindelig morgen.

Det kan være let at være skolepatrulje en lun sommermorgen med sol og fuglefløjt. Noget andet er de kolde og mørke januarmorgener, hvor vinden bider i kinderne, og regnen føles ekstra tung. Her står skolepatruljerne klar år efter år og sørger for, at deres skolekammerater kommer sikkert over vejen.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Uge 5 er statistisk den uge med dårligst vejr i Danmark, og dermed også den uge, hvor vores gæve skolepatruljer passer deres opgaver i det værste vejr. På trods af det møder de troligt op og hjælper deres skolekammerater sikkert i skole. Det er en fantastisk indsats for at skabe en sikker skolevej”, fortæller Ole Nordentoft Rasmussen, leder af Ungdomsskolen, til SønderborgNYT.

Netop derfor bliver skolepatruljerne fejret i denne uge rundt omkring på skolerne. På Ulkebøl Skole blev det markeret med morgenmad, taler og hygge efter den kolde morgenvagt. Besøget bød blandt andet på deltagelse fra byrådet, politiet, skolens egne repræsentanter og Ungdomsskolen.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Eleverne vidste ikke helt, hvad der skulle ske, da de kom ind. Det var en overraskelse. Men da de så det fint opdækkede bord med boller, frugt og chokolade, kom smilene hurtigt frem, og snakken gik livligt, da maden blev sat på bordet”, siger Ole Nordentoft Rasmussen.

Skolepatruljerne bliver hvert år fejret i uge 6 i forbindelse med ‘Den sureste uge’, fordi deres arbejde har stor betydning.

De er med til at skabe ro og overblik i morgentrafikken ved skolerne, hvor mange børn krydser vejen på samme tid. Det gør det lettere for de yngste at komme sikkert frem og giver ekstra tryghed for forældre, der sender deres børn afsted i skole.

17. juni 2026 Augustenborg, Politik, Samfund

Politisk ja til 242 millioner kroners Augustenborg-fyrtårnsprojekt

17. juni 2026 Augustenborg

Planerne om at udvikle Hertugernes Augustenborg til et nyt kommunalt fyrtårn og kommende UNESCO-verdensarv er rykket et vigtigt skridt nærmere virkeligheden. På onsdagens møde godkendte Økonomi- og Strategiudvalget den økonomiske ramme for projektet, som frem mod 2040 forventes at koste i alt 242,2 millioner kroner. Heraf skal Sønderborg Kommune selv finansiere 172,2 millioner kroner, mens […]

Læs mere...