Nyt kapitel nærmer sig for Kultur- og Idrætsnatten i Sønderborg

Første afstemning peger på en ny fremtid for arrangementet

Arkivfoto: Caroline Tækker

Første afstemning peger på en ny fremtid for arrangementet

Arkivfoto: Caroline Tækker

8. juni 2026 Frivillige Skrevet af: Sissel Vinther

Kultur- og Idrætsnatten er rykket et stort skridt nærmere en ny organisering, for den 4. juni 2026 bakkede medlemmerne op om at opløse foreningen bag arrangementet, så EventSyd fremover kan stå for planlægningen og gennemførelsen af den store aften i Sønderborg.

Repræsentanter fra en lang række lokale foreninger var samlet i Humlehøj Hallen for at høre mere om planerne for årets Kultur- og Idrætsnat, der traditionen tro bliver holdt den første fredag i september, som i år er den 4. september 2026.

Artiklen fortsætter under annoncen

Tom Holden fra EventSyd fortalte på mødet om baggrunden for ønsket om at overtage og udvikle arrangementet i tæt samarbejde med de frivillige foreninger. Der var stor interesse blandt de fremmødte, som stillede en række spørgsmål til både overdragelsen og den fremtidige planlægning.

Efter orienteringen stemte medlemmerne for bestyrelsens anbefaling om at opløse Foreningen for Kultur- og Idrætsnatten. Dermed er der opbakning til, at EventSyd fremover får ansvaret for at samle foreninger, idræt, motionsløb og underholdning til arrangementet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Afstemningen var dog kun det første formelle skridt, da foreningens vedtægter kræver, at en opløsning bliver godkendt ved to afstemninger. Hvis medlemmerne også stemmer ja anden gang, kan EventSyd tage over og begynde arbejdet med at føre Kultur- og Idrætsnatten videre i 2026 og de kommende år.

Den endelige beslutning bliver truffet på en ekstraordinær generalforsamling den 18. juni 2026. Alle medlemsforeninger har fået tilsendt en invitation med oplysninger om tid, sted og deltagelse, oplyser Foreningen for Kultur- og Idrætsnatten i en pressemeddelelse.

8. juni 2026 Frivillige, Sønderborg

Nyt kapitel nærmer sig for Kultur- og Idrætsnatten i Sønderborg

8. juni 2026 Frivillige

Kultur- og Idrætsnatten er rykket et stort skridt nærmere en ny organisering, for den 4. juni 2026 bakkede medlemmerne op om at opløse foreningen bag arrangementet, så EventSyd fremover kan stå for planlægningen og gennemførelsen af den store aften i Sønderborg. Repræsentanter fra en lang række lokale foreninger var samlet i Humlehøj Hallen for at […]

Læs mere...