Sjov og Musik samlede Sønderborg på en solrig dag

Apotekerhaven summede af liv i sommersolen

Foto: Sissel Vinther

Apotekerhaven summede af liv i sommersolen

Foto: Sissel Vinther

6. juni 2026 Frivillige Skrevet af: Sissel Vinther

Solen stod højt over Apotekerhaven, hvor årets første udgave af Sjov og Musik samlede både børn, voksne og musikglade sønderborgere. Bordene blev hurtigt fyldt, mens der blev serveret pølser, fadøl og slushice, og lokale musikere spillede live fra græsset.

Blandt gæsterne var Line Giessing, som var mødt op sammen med sin søn, sin familie, naboer og flere børn.

“Vi elsker det, når der sker noget i Sønderborg. Det er fedt, at der er arrangementer om sommeren med musik, aktiviteter for børn og mulighed for bare at mødes. Min søn er snart 14 år, og han gider også godt være med. Det synes jeg siger noget om, at det er et arrangement for alle aldre”, siger Line Giessing til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

For Team Sjov og Musik blev dagen en bekræftelse på, at arrangementet har fået godt fat. I Apotekerhaven var der gang i alt fra skattejagt og quiz til stopdans og fotokonkurrence, mens de frivillige sørgede for, at det hele gled som planlagt.

“Det går fantastisk. Prøv at se, hvor mange mennesker der er kommet. Det er vi virkelig taknemmelige for. Hele parken er fyldt, og der er 47 frivillige i gang med at gøre dagen god”, siger Martin Michael Jakobsen, der er initiativtager til arrangementet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Sjov og Musik begyndte for fire år siden som en forholdsvis enkel idé om at samle mennesker omkring musik og samvær. Siden er arrangementet vokset, og ifølge Martin Michael Jakobsen har opbakningen fra frivillige, sponsorer og byen omkring det været med til at gøre det muligt.

“Det startede bare med en lille idé, fordi der var lyst til at komme ud og spille lidt musik. Nu er det blevet mere etableret, og vi kan mærke, at folk gerne vil det her”, siger Martin Michael Jakobsen.

Ved et af bordene sad Anne og Jens Birk med en øl i solen. De havde været på cykeltur og lagde vejen forbi, efter at have hørt om arrangementet.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er et godt arrangement. Der er glade folk og glade børn, og så er der forskellig musik. Det er dejligt at se, at Apotekerhaven bliver brugt, og at folk sætter sig ned og hygger sig lidt. Vi havde også set, at der kommer flere arrangementer, og kunne vi de andre gange, var vi nok kommet igen”, siger Anne Birk.

Sjov og Musik fortsætter hen over sommeren med flere arrangementer. Næste gang rykker aktiviteterne til Rønhaveplads den 4. juli, hvor der kommer endnu mere på programmet, mens den sidste udgave holdes i Kongevejsparken den 8. august.

Artiklen fortsætter under annoncen

Se flere billeder på SønderborgNYTs Instagram.

6. juni 2026 Frivillige, Sønderborg

Sjov og Musik samlede Sønderborg på en solrig dag

6. juni 2026 Frivillige

Solen stod højt over Apotekerhaven, hvor årets første udgave af Sjov og Musik samlede både børn, voksne og musikglade sønderborgere. Bordene blev hurtigt fyldt, mens der blev serveret pølser, fadøl og slushice, og lokale musikere spillede live fra græsset. Blandt gæsterne var Line Giessing, som var mødt op sammen med sin søn, sin familie, naboer […]

Læs mere...