Onsdag fik dyrlæge Katrine Zachariassen i VetNatura besøg af 4. c fra Broager Skole og forklaringen på det er, at klassens lærer mener, det er vigtigt for de unge mennesker, at de får et indblik i, hvad det, som voksne laver, når de er på arbejde.
“Jeg valgte VetNatura ud, fordi jeg synes, det er spændende, at der også arbejdes med naturmedicin”, siger læreren. Og heldigvis var hun ikke ene om at mene, at en dyrlæges praksis er et spændende sted.
Børnene fik lov til at gøre en tøjhund klar til operation, men inden de nåede så langt, fik de en masse at vide om en dyrlæges arbejde og der blev også kigget på røntgenbilleder af en kat, der havde brækket benet. Katrine Zachariassen lod børnene møde hele tre levende hunde, som der blev kigget tænder og lyttet hjerte på – og det var børnene, der prøvede at gøre det.
Vil hjælpe dyr
Benedikte, der er elev på Broager Skole er slet ikke i tvivl. Hun skal være dyrlæge.
“Jeg vil gøre alt for at dyr har det godt siger Benedikte til SønderborgNyt. Og hendes plan er, at hun en gang i fremtiden opererer hunde, der er blevet kørt ned. Og selvfølgelig behandler hun også andre dyr, der har det skidt.

Nu er tøjhunden klar til operation og eleverne fik, hvor rent, der skal være, inden man skærer hul i en hund eller kat.
“Syge dyr skal enten opereres eller have medicin”, siger hun.
Selvom hun tilsyneladende allerede har en del viden på området, så kan hun ikke åbne sin enegn dyreklinik i løbet af det kommende år.
Hvis Benedikte klarer sig godt gennem folkeskole, gymnasiet og dyrlægeuddannelsen, så kan hun begynde at hjælpe syge dyr om 13 år. Det er jo et stykke ude i fremtiden.
Mor laver rigtigt meget
Emil, der går i klasse med Benedikte, var også på besøg i VetNatura og han kender Katrine Zachariassen bedre end de fleste andre. Hun er nemlig hans mor.
“Jeg blev alligevel overrasket over, at mor laver så meget. Jeg opdagede også, hvor vigtigt det er, at der er meget rent, når hun skal operere”, siger Emil til SønderborgNyt. Når det gælder fremtiden, så er han måske tættere på målet end Benedikte.
“Jeg vil allerhelst være professionel svømmer”, siger han. Og så slipper han jo let udenom en masse timer på skolebænken og behøves heller ikke bekymre sig det mindste om karakterer.
“Hvis ikke jeg kan leve af at svømme, selvom jeg faktisk er god, så kan det sagtens være, jeg også vil være dyrlæge”, siger Emil. Altså er det måske en god idé, han følger med i timerne på Broager Skole og finder ud af, hvad der skal til, hvis han vil læse til dyrlæge.