Det bliver nu billigere for unge i Sønderborg Kommune at komme frem og tilbage til deres ungdomsuddannelse. Kommunen genindfører tilskuddet til Ungdomskortet, så elever fremover højst selv skal betale 75 kroner om måneden.
Tilskuddet er en del af byrådets budgetaftale for 2026 til 2029. Der er afsat 1,4 millioner kroner i 2026 og tre millioner kroner om året fra 2027.
Ordningen skal især hjælpe unge, der har langt til skole, og gøre det lettere at vælge en uddannelse, selv om den ligger et stykke fra hjemmet. Kommunen tilbagebetaler den del af elevens egenbetaling, der ligger over 75 kroner om måneden.
Eleverne skal fortsat selv bestille og betale deres Ungdomskort på ungdomskort.dk. Herefter bliver tilskuddet automatisk udbetalt hvert kvartal til elevens NemKonto på baggrund af oplysninger fra Sydtrafik.
For at få tilskuddet skal eleven have folkeregisteradresse i Sønderborg Kommune, gå på en SU-berettiget ungdomsuddannelse og have mindst seks kilometer mellem hjemmet og skolen.
Tilskuddet gælder kun Ungdomskort til ungdomsuddannelser. Andre korttyper, samkørsel og lignende er ikke omfattet af ordningen, oplyser Sønderborg Kommune.

















