Svend Brinkmann og Frederik Cilius gæster Sønderborg

Brinkmann og Cilius tager tidens tendenser under kærlig behandling

Pressefoto: Koncertsalen Alsion

Brinkmann og Cilius tager tidens tendenser under kærlig behandling

Pressefoto: Koncertsalen Alsion

DET SKER Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

Tidens tendenser, samfundets absurditeter og deres egne særheder kommer under kærlig behandling, når Svend Brinkmann og Frederik Cilius gæster Sønderborg og spørger ’Hvad er der NU galt?’. Det sker mandag den 17. august på Alsion.

Publikum kan se frem til en underholdende aften, hvor psykologen og satirikeren bruger humor, alvor og selvironi til at tale om, hvad der er galt med tidens tendenser, hinanden og dem selv i en tid, hvor dumhederne står i kø. Der er altså noget galt – men med hvad og med hvem?

Artiklen fortsætter under annoncen

Frederik Cilius og Svend Brinkmann er kendte for at mene, at alt muligt er galt, og på denne aften fokuserer de på det, der er galt – måske er det endda dem selv. Det sætter spørgsmålstegn ved, om man kan køre træt i at pege på alt det, der er forkert, og så undersøger de fra hver deres perspektiv, hvad der er værd at kæmpe for.

Svend Brinkmann har et imponerende langt cv som psykologiprofessor og forsker på Aalborg Universitet, ligesom han gennem mange år har været en aktiv stemme i den offentlige debat. Han er kendt for sine skarpe pointer, blandt andet når han kritiserer tidens tendenser og udviklingstvang, og så har han som professor en lang række populære bogudgivelser bag sig. Brinkmann arbejder også som radiovært, klummeskribent og foredragsholder.

Artiklen fortsætter under annoncen

Frederik Cilius har en alsidig og succesfuld karriere som satiriker, musikformidler, skuespiller og klarinettist. Han gør grin med samtidens tåber, ofte gennem sit alter ego Kirsten Birgit Schiøtz Kretz Hørsholm. Han er kendt fra mange tv-programmer og serier samt Den Korte Radioavis på Radio24syv og Den korte R8dioavis på R8dio, netop som Kirsten Birgit.

Foredraget finder sted mandag den 17. august 2026 klokken 19:00 i Koncertsalen Alsion. Det er stadig få billetter tilgængelige, som kan købes via Alsions hjemmeside.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

15. juli 2026 DET SKER, Kultur, Sønderborg

Svend Brinkmann og Frederik Cilius gæster Sønderborg

15. juli 2026 DET SKER

Tidens tendenser, samfundets absurditeter og deres egne særheder kommer under kærlig behandling, når Svend Brinkmann og Frederik Cilius gæster Sønderborg og spørger ’Hvad er der NU galt?’. Det sker mandag den 17. august på Alsion. Publikum kan se frem til en underholdende aften, hvor psykologen og satirikeren bruger humor, alvor og selvironi til at tale […]

Læs mere...