Bøffelkobbelhusets Venner får tildelt en stor fane

Arkivfoto

Arkivfoto

11. juni 2018 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Bøffelkobbelhusets Venner får på Valdemars Dag, den 15. juni, tildelt en stor fane af Danmarks-Samfundet.

Traditionen tro vajer Dannebrog hvert år den 15. juni fra et utal af flagstænger over det ganske land. Det er dagen, hvor vi fejrer vort smukke flag. Vort flag er jo det ældste og et af de smukkeste flag i verden. At det er smukt, kan vi tillade os at sige, idet det blev kåret som det smukkeste flag ved åbningen af Suezkanalen i 1869 og igen i 2014.

Der er ikke noget så dansk, som at se en skov af rød/hvide flag over et sommerhus- eller kolonihaveområde – ganske særligt på en sommerdag med blå himmel, skriver Danmarks-Samfundet i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Danmarks-Samfundet, Storkøbenhavn, har festgudstjeneste i Holmens Kirke, hvorunder der uddeles flag og faner. Danmarks-Samfundet har i årenes løb alene i Storkøbenhavn uddelt mere end 5000 flag, og faner til foreninger, der har søgt herom.

Uddeling af flag og faner foretages i år af Camilla af Rosenborg.

Talen for Dannebrog holdes af, kammerherre, oberstløjtnant Christian Eugen-Olsen.

Der vil være musik og sang ved Politiets Sangkor og Kvindelige Marineres Musikkorps.

Efter højtideligheden i kirken vil der, med 8. Regiments Musikkorps København i spidsen, formeres faneoptog gennem Københavns gader til Rosenborg Eksercerplads.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der vil være musikalsk indslag ved TRUT Brass Band, 8. Regiments Musikkorps og Politiets sangkor. Og her overrækkes ”Årets Valdemar” til Garderhøjfortets Venner af Camilla af Rosenborg

Alle, der tidligere har modtaget flag eller fane fra Danmarks-Samfundet, opfordres til at møde frem og deltage i festlighederne i Holmens Kirke og det efterfølgende faneoptog.

 

 

 

5. juni 2026 Samfund, Sønderborg

Grøntsager bliver på menuen hos de mindste i Sønderborg

5. juni 2026 Samfund

Over 2.000 børn i Sønderborg Kommunes daginstitutioner kan fortsat se frem til fælles frokost med fokus på grøntsager, økologi og bælgfrugter. Kommunen har nemlig valgt at forlænge samarbejdet med Fru Hansens Kælder, som også de kommende år skal levere mad til 37 daginstitutioner. Frokostordningen handler ikke kun om at stille sulten, men også om at […]

Læs mere...