Anmelderen KulturLarsen blandt de få der så premierefilmen Bad Times at The El Royale

19. oktober 2018 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Det er en ægte retro-thriller af bedste slags, der  har ramt Kinorama i Sønderborg – endda med Danmarkspremiere.

Nogle gange er der Danmarkspremiere i de mindre byer og så må publikum i de større vente.

Herligt for vores skønne biograf og alligevel havde blot syv fundet plads på stolerækkerne.

Men enhver der har en svaghed for Coen-brødrene og Tarantino vil nyde denne explosive voldsomme og vanvittige film, hvor ingen er, hvad de giver sig ud for at være- selv  hotellet er “ikke bare et hotel”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Syv fremmede personer tjekker ind på El Royal  og sikke personer – Hotellet,  der ligger midt på grænsen mellen Nevada og Californien – hvilket betyder,  at der er ret specielle muligheder for hotelgæsterne –  det er godt nok ikke hver dag, man har mulighed for at tjekke ind på et absolut skizofrent hotel.

Man bemærker hurtigt Jeff Bridges, denne fremragende  og ikoniske skuespiller,  som en noget dubiøs præst – der snart viser sig at være mere til at tiltrække sig begravelser end barnedåb og bryllupper.

Artiklen fortsætter under annoncen

En pragtfuld og ret så gennemført præstation.

Som altid!

Tilbage i tresserne

Vi befinder os i slutningen 1960erne og det bemærkes allerede ved den tids ørehængere – man får sandelig lyst til at danse med deroppe på lærredet – men bliv nu siddende i de lækre lænestole i Kinorama – der er for farligt deroppe i filmens univers, I denne pragtfulde mandfolkefilm, hvor Chris Hemworth nok vil få mange kvindehjerter til at smelte  og få  tænderne til at  løbe i  vand ved sin skamløse fysiske narcissisme.  Han er filmens absolut største modbydelighed.

Artiklen fortsætter under annoncen

Filmen besidder flere skamløsheder og sender masser af hilsener til en tid, der definitivt er slut. Især til amerikansk film og især mesteren Tarantino.

Dakota Johnson lyser op i mørket, som hun før har gjort – en lysende karakter-skuspiller!!

Hvem husker ikke Pulp Fiction?

Fedter ikke med stjerner

Denne her er 10 gange mere gennemført og grum!

Elsker du en god film – en rigtig god amerikansk film – med bindegale morderiske skabninger i retro farver og fed musik….så  er det her og nu i Kinorama –  her  får  du 2 1/2 times vidunderlig underholdning.  Røber ikke mere – det ville være synd og  – ja en “forbrydelse”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Men garanteret: Du har ikke – aldrig nogensinde – set noget lignende!

Og her på Als fedtes der ikke med sølle fem stjerner.

Denne film får fuldt honnør og 12 skudsalver.

Film: “Bad Times at The El Royale” i Kinorama.

Anmeldelse: KulturLarsen – Allan Breckling Larsen.