Åbent hus i sportsrideklubben i Huholt

13. maj 2021 Sport Skrevet af: Ole Kæhler

Fra torsdag morgen klokken otte og frem til klokken 20 er det åbent hus i Sønderborg Sportsrideklub i Huholt, hvor der bydes på forskellige aktiviteter og også vises dressurridning, spring og meget andet.

Der har været en workshops, hvor børn blandt andet kunne lave deres egen kæphest og det var der en mindre pige, der havde gjort.

“Skal I se min kæphest kan springe”, sagde hun til dem, der stod i ridehallen og så blev der sprunget over en mælkekasse.

Åbent hus i Huholt er en del af ‘Aktiv sammen’, hvor sportsrideklubber i hele landet inviterer gæster indenfor og målet er, at der bliver tjent nogle penge.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Indtægterne bliver lagt i en fælles kasse og så kan de enkelte rideklubber søge fra puljen”, siger Maria Kjær Elsner fra den lokale sportsrideklub.

“Vi har også en masse konkurrencer, hvor der er fine præmier fra Park by Mens Cut og andre”, siger hun til SønderborgNYT.

Du kan SE BILLEDER HER .

7. juni 2026 Sport, Frivillige, Nordborg

Nye mål og mere spil på banen i Oksbøl

7. juni 2026 Sport

Der bliver mere at skyde efter på sportspladsen i Oksbøl, hvor Broballe Idrætsforening træner sine fodboldspillere. Foreningen har fået 15.656 kroner fra Fonden for Andelskasserne, og pengene går til to nye fodboldmål. De nye mål skal bruges i træningen og skal give spillerne flere muligheder, når der skal øves afslutninger, spil og forskellige øvelser på […]

Læs mere...