Fredag eftermiddag blev årets ringriderøl præsenteret i gårdhaven hos Wohlenberg, hvor ringriderformand Jan Rasmussen bød velkommen.
“Velkommen til præsentationen af ringriderøllet og jeg vil gøre min tale kort, fordi vi er kommet for at smage på øllet”, sagde han og kom så i tanke om, at hvis han talte lidt længere, så ville han blive mere tørstig.
“Årets øl er valgt af damefrokostkomiteen og er der nogle, som har klager, så er det altså dem, de skal gå til”, sagde formanden og gav ordet til Eddie Szweda fra Midtfyns Bryghus, som for anden gang leverer ringriderøllet.
“Det er en ære for Midtfyns Bryghus igen at levere øl til Ringriderfesten og det var festligt, da fem kvinder kom til Midtfyn for at smage på øllet”, sagde han og tilføjede:
“Vi fik smørrebrød, snaps og så drak kvinderne ikke små øl, som herrerne plejer. De drak halvliters”.
Damefrokostkomiteen valgte bryghusets bestsellerøl, som er en golden ale, der er næsten uden bitterhed.
Du kan SE BILLEDER HER.



















