Får en bøde for at antænde en brand med ukrudtsbrænder

Arkivfoto: Bachs FOTO

Arkivfoto: Bachs FOTO

1. august 2023 112 Skrevet af: Ole Kæhler

Mandag omkring 16:45 kørte frivillige brandmænd fra Ullerup til Engvej i Nybøl.

Det skrev SønderborgNYT mandag.

“Der havde været ild i noget facadebeklædning og den havde beboeren i huset heldigvis selv fået slukket”, sagde indsatsleder Bo Olesen fra Beredskab Sønderborg til SønderborgNYT mandag eftermiddag

“Vi kontrollerede, at ilden var ordentligt slukket og det gjorde vi med et termisk kamera”.

Branden opstod, fordi husets beboer havde brugt en ukrudtsbrænder.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Han er sigtet efter Beredskabsloven, fordi han ikke var påpasselig med brugen af ild”, siger Jan Rasmussen fra politiet i Sønderborg.

Vær altid opmærksom på brandfare

“Man skal være opmærksom på risikoen for brand. Der skal udvises stor forsigtighed med al åben ild ude i det fri, engangsgrill, bål eller varme maskiner”, oplyser Beredskab Sønderborg.

“Vi opfordrer folk til at tjekke hjemmesiden brandfare.dk inden de tænder eksempelvis grillen, et bål eller starter ukrudtsbrænderen”, siger Bo Olesen til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

 Uanset om det er grillkullene, ukrudtet eller marken, du gerne vil brænde af, så tænk på brandfaren.

”Vi vil meget gerne undgå brande og de konsekvenser ilden kan få for både boliger, haver, naturen, dyr og mennesker”, siger og opfordrer til, at man også tjekker brandfare.dk, inden man skal grille eller svitse ukrudt. indsatslederen

På hjemmesiden med brandfare-indekset, brandfare.dk og på DMIs tørkeindeks, DMI.dk/torkeindeks er der nyttige informationer og gode råd.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Når vi nu alligevel er i haven eller nyder vejret på terrassen, så er det vigtigt at kaste et blik på lyskasser, her kan der godt ligge visne blade og lignende. De bør fjernes, fordi de let kan antændes af et henkastet cigaretskod. Hvis uheldet er ude, er Beredskab Sønderborg klar”.

7. juni 2026 Sport, Frivillige, Nordborg

Nye mål og mere spil på banen i Oksbøl

7. juni 2026 Sport

Der bliver mere at skyde efter på sportspladsen i Oksbøl, hvor Broballe Idrætsforening træner sine fodboldspillere. Foreningen har fået 15.656 kroner fra Fonden for Andelskasserne, og pengene går til to nye fodboldmål. De nye mål skal bruges i træningen og skal give spillerne flere muligheder, når der skal øves afslutninger, spil og forskellige øvelser på […]

Læs mere...