Sønderborg Tennisklub sikrer sig endnu en sæson i 1. division

Stærk Holdindsats: STK bliver i 1. division. Pressefoto

Stærk Holdindsats: STK bliver i 1. division. Pressefoto

11. marts 2025 Sport Skrevet af: Michael Kjær

Med en imponerende 5-1-sejr over Aarhus 1900 sikrede Sønderborg Tennis Klubs tennisherrer sig endnu en sæson i 1. division. Inden kampen så det ellers sort ud for holdet, der befandt sig på en fjerdesidste plads i rækken. Med tre hold, der skulle rykke ned, og en situation hvor to af de øvrige nedrykningstruede hold mødtes i Kolding, var STK presset til at vinde deres egen kamp – og det gjorde de.

Sejren var dog langt fra givet på forhånd, og opgøret udviklede sig til en nervepirrende affære, der først blev afgjort efter de fire singler.

Artiklen fortsætter under annoncen

I første single leverede Emil Mikkelsen en koncentreret og flot indsats, men blev presset af en til tider ‘vildt spillende’ modstander fra Aarhus. Det blev en dramatisk dyst, hvor Emil Mikkelsen sikrede sejren i match tiebreak i tredje sæt med cifrene 6-3, 5-7, 10-4.

Alexander Gjesten viste sin rutine i anden single og leverede en sikker sejr på 6-2, 6-2 uden at ryste på hånden. Anderledes spændende blev det i både tredje og fjerde single, hvor Bertalan ‘Berci’ Simon og Andrei Popa fik en nervøs og usikker start. Begge formåede dog at stabilisere deres spil og vinde efter match tiebreaks. Andrei Pop sikrede sig sejren med mindst mulig margin på 2-6, 7-5, 11-9, mens Bertalan ‘Berci’ Simon vandt sin kamp med cifrene 3-6, 6-3, 10-5.

Artiklen fortsætter under annoncen

Med fire vundne singler var STK dermed sikret overlevelse i rækken, selvom tre af sejrene var kommet i tre sæt. I doublekampene blev sejrene delt mellem de to hold, hvilket gav et samlet resultat på 5-1 til STK.

Sejren betyder, at Sønderborg også næste vinter kan glæde sig over at have elite-tennis på næstbedste niveau i landet. Faktisk sikrede holdet sig en flot fjerdeplads i 1. division Vest, hvilket placerer dem mellem nummer 12 og 16 i hele landet.

”Det var vores målsætning at blive i 1. division. Dels har vi nogle dygtige og fortsat ambitiøse spillere, for hvem det ville være synd at skulle i 2. division, dels har vi 2-3 dygtige junior-talenter, som skal udvikles på dette niveau for at kunne være med i landseliten”, siger en tilfreds cheftræner Frank Petersen i en pressemeddelelse.

7. juni 2026 DET SKER, Broager, Kultur

Gå på litterær lydvandring i Maren Ingensteds fodspor på Broagerland

7. juni 2026 DET SKER

Biblioteket Sønderborg og Bente Løwe Christiansen inviterer på litterær lydvandring, hvor man kan opleve ‘Maren Ingensted’ på gåtur med forfatteren. Det sker torsdag den 11. juni med start fra Frydenlund i Broager. Denne dramatiske lydvandring tager udgangspunkt i sagnet om en røverbande på Broagerland. Lytteren tages med tilbage i tiden af en historiefortæller, der sidder […]

Læs mere...