Region Syddanmark vil have flere penge

5. februar 2015 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Region Syddanmarks udgifter til ny dyr medicin stiger mere end forventet i 2015, og derfor vil regionen i dialog med regeringen om, hvordan der kan skabes balance i økonomien.region

Udgifterne til ny dyr medicin – både på de syddanske sygehuse og hos de praktiserende læger – stiger langt mere end forudsat i økonomiaftalen for 2015. Det betyder, at Region Syddanmark kommer til at mangle finansiering for omkring 200 mio. kr. i 2015. En mindre del af de manglende penge er allerede fundet i kraft af det sparekatalog på 120 mio. kr., som regionsrådet vedtog sammen med regionens budget for 2015.

Artiklen fortsætter under annoncen

Region Syddanmarks forretningsudvalg har torsdag drøftet udfordringerne for regionens økonomi, og har derfor besluttet at gå i dialog med regeringen.penge

“Udgifterne til ny dyr medicin er steget meget mere end regeringen forudså, da vi indgik økonomiaftalen sidste sommer. Det vil vi gå i dialog med regeringen om her i foråret. Hvis vi skal have mulighed for at overholde økonomiaftalen, kan jeg ikke forestille mig andet end, at regeringen er lydhør”, siger regionsrådsformand Carl Holst i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

“En løsning kunne være, at vi får mulighed for at bruge nogle af de penge, som regeringen afsatte i finansloven til sundhedsområdet. En anden mulighed kunne være, at vi finder en løsning, når vi mødes til økonomiforhandlingerne om næste års økonomi”.

Regionsrådet i Region Syddanmark vil tage en bredere drøftelse af regionens økonomiske udfordringer på et budgetseminar i marts måned.

22. juli 2026 112, Sønderborg

Stor politiaktion ved lagerbygning i Sønderborg

22. juli 2026 112

Tirsdag aften rykkede Syd- & Sønderjyllands Politi massivt ud til en lagerbygning på Kærvej i Sønderborg, hvor en mistanke om ulovlig opbevaring af fyrværkeri satte en større efterforskning i gang. Politiet har været til stede på adressen siden tirsdag klokken 19.11, og arbejdet med sagen fortsætter fortsat. Som led i indsatsen blev EOD (Forsvarets Ammunitionsrydningstjeneste, […]

Læs mere...