ProjectZero og Helge Larsen: Vi skal cykle endnu mere

Arkivfoto

Arkivfoto

7. februar 2015 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

”Cykling er en del af vores DNA og cykelkulturen hos både, tykke, tynde, unge og gamle, er alfa omega at igangsætte og opretholde”.1495437_10153102916624684_3779144366768131732_n

Artiklen fortsætter under annoncen

Sådan indledte direktør for Dansk Cyklistforbund Klaus Bondam et inspirerende møde om cyklisme, da Dansk Cyklistforbund gæstede Sønderborg en februarfredag i solskinsvejr.

Artiklen fortsætter under annoncen

Artiklen fortsætter under annoncen

Sammen med repræsentanter fra Sønderborg Kommune og ProjectZero udsprang et hav af gode ideer og initiativer omkring cyklisme i pedalfart med rugbrødsmotorer.  Sønderborgerne kan se frem til at cyklisme i årets løb, sættes højt på dagsordenen til fordel for både sundhed og reduktion af CO2.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Konkret starter det med “Vi cykler på arbejde”-kampagnen i maj måned, som vi vil slå et særligt slag for i år både internt på kommunens arbejdspladser og i forhold til vores mange private virksomheder”, siger Sunhedsudvalgets formand Helge Larsen.download

Artiklen fortsætter under annoncen

Dernæst er det planen i fællesskab blandt andet at afvikle en stor Cyklist-konference i Sønderborg, at deltage i “Alle Børn Cykler”-kampagnen i september og at inddrage Cyklistforbundet aktivt i revisionen af kommunens cykle-handlingsplan.

“Så kære sønderborgere, find cyklen frem, op på den og støv cykleglæden af”lyder meldingen fra Helge Larsen, der selvfølgelig selv er yderst aktiv motionscyklist.