Skatteministeren: Vi har en plan for velfærden frem til 2025

Arkivfoto

Arkivfoto

14. juni 2015 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Søndag middag blev der budt på sild og snak i Bennys Valgbutik ved Rådhustorvet i Sønderborg.

Mens gæsterne sad og nød en sildemad fortalte Benny Engelrebcht ganske kort om det, som Socialdemokraterne går til valg på:

“Vi er kommet med en plan for velfærden. Ikke bare for de kommende fire år, men helt frem til 2025. Vi ved, der bliver brug for flere ressourcer i takt med, der bliver flere og flere ældre borgere”, siger Benny Engelbrecht.

“Jeg spørger nogle gang mig selv, om Venstre, trods den stigende ældreskare, vil fastholde 0-vækst – ikke bare de kommende fire år, men – helt frem til 2025”, siger skatteministeren. Han fortæller videre, at Socialdemokraternes plan vil give godt 150.000 arbejdspladser og tallet er bekræftet af de økonomiske vismænd.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ledige i uddannelse

Blandt gæsterne er der en enkelt, der spørger, om det ikke er muligt for ledige at tage ny uddannelse.IMG_0078

“Det kan sagtens lade sig gøre og de ledige får 80 procent af dagpengene imens”, siger Benny Engelrecht. Førhen skulle ledige vente seks måneder på sådan et tilbud.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det mente vi er spild af tid, så nu gælder det ledighedsdag nummer ét – og man kan iøvrigt også få opdateret sin uddannelse, hvis ikke man har brugt den i nogle år”, siger han.

Liste A holder fast i regionerne

“Socialdemokraterne vil beholde regionerne, fordi der skal være folkevalgte, der tager ansvaret for de mange, mange millioner kroner, der bruges i sygehusverdenen”, siger Benny Engelbrecht som svar på, om hans parti også vil

nedlægge regionerne.

Det får en deltager til at fortælle, at når sønderborgensere kører til undersøgelse på sygehuset i Aabenraa, så skal de køre over Blans og ikke bruge den nye motorvej.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Jeg sendte kørselsregnskab til regionen og skulle have kørepenge. Via motorvejen var der 56 kilomer. Men jeg fik at vide, at tog jeg via Blans, så er der under 50 km – så ingen refusion af benzinpengene. Det er jo vanvittigt”, siger deltageren i Valbgbutikke,

“Det lyder som om, du skal ringe og snakke med partiet mand i regionsrådet, Jørn Lehmann.

7. juni 2026 DET SKER, Broager, Kultur

Gå på litterær lydvandring i Maren Ingensteds fodspor på Broagerland

7. juni 2026 DET SKER

Biblioteket Sønderborg og Bente Løwe Christiansen inviterer på litterær lydvandring, hvor man kan opleve ‘Maren Ingensted’ på gåtur med forfatteren. Det sker torsdag den 11. juni med start fra Frydenlund i Broager. Denne dramatiske lydvandring tager udgangspunkt i sagnet om en røverbande på Broagerland. Lytteren tages med tilbage i tiden af en historiefortæller, der sidder […]

Læs mere...