Tordenskjolds Soldater spiller i Kultursalen

Arkivfoto

Arkivfoto

7. september 2015 Augustenborg Skrevet af: Ole Kæhler

Nu går efterårssæsonen ind med ny musik i Kultursalen i Augustenborg. Vi får senere besøg af folkesangeren M. C. Hansen, og der bliver igen ”Lokal rock”, denne gang med Route 45 og Rock4dummies og så kommer Mark & Christoffer og giver to julekoncerter.

Første koncert er søndag den 27. september med en hyggelig

musikalsk eftermiddag under overskriften – Syng med og lyt til orkestret “Tordenskjolds Soldater”, skriver Kulturafdelingen i Midtals Idræts Forening i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

Forklaringen bag orkesterets navn er ret enkel. Alle musikerne kommer fra andre orkestre – de fleste spiller endda i flere forskellige orkestre og bands – derfor har de valgt navnet ”Tordenskjolds Soldater” – 10 garvede og erfarne musikere.

Publikum får denne dag lejlighed til at folde sangstemmerne ud sammen med orkestret, ligesom man kan lytte til orkestermusik i næsten alle stilarter. Klassisk musik, folkemusik, jazz, pop, rock og danske evergreens. Mange kendte komponistnavne er repræsenterede.

Artiklen fortsætter under annoncen

Orkestret består af Thorstein Hemmet på tværfløjte og guitar, Inger Skrydstrup altsaxofon og klarinet, Henning augJensen på tenorsaxofon og klarinet, Hans Lumbye alt og barytonsaxofon, Bente Stender cello, Carl Chr. Winterskov trompet, guitar, elbas og vocal, Ole Andersen blokfløjte, el og kontrabas, Knud Schmidt guitar og Bent Klausen slagtøj.

Artiklen fortsætter under annoncen

Tordenskjolds Soldater er kendte for en festlig og uhøjtidelig optræden, der dog på ingen måde går ud over den musikalske kvalitet. Orkestrets medrivende dirigent og arrangør Jes Solmer spiller selv klaver og guitar, og ”soldaterne” har lovet at gøre deres til, at det bliver en hyggelig eftermiddag.

Døren åbnes kl. 14 og ”Soldaterne” starter kl. 15.

Billetter á 50 kr. kan købes på www.mif.dk/kultur eller ved døren.

Der vil være mulighed for at købe kaffe/kage – øl, vand og vin.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...