Hvis du kan svare rigtigt på et spørgmål, så kan du vinde to fribilletter fra SønderborgNYT. De giver dig adgang til
Brecklings Bogcafé i Det Nye Spisested på søndag fra kl. 14, hvor gæsten er Leif Maibom fra Sønderborg Sommerrevy. Det Nye Spisested er den glade giver af Sønderjysk Kaffebord til dig og din gæst.
Leif Maibom er meget mere end Thorleif og revydirektør. Han er blandt alt muligt andet også tekstforfatter.
Revytekster og popsange
Først og fremmest har Leif Maibom skrevet revytekster og det er noget af en præstation at sætte sådan en tekst
sammen. Det vil han indvie sønderborgenserne i, når han sætter sig til rette i Sønderborghus.
“Jeg har skrevet flere end 1000 revytekster siden jeg begyndte i 1978, men jeg har også været inde i andre hjørner”, siger Leif Maibom til SønderborgNYT. Sønderborg Sommerevys direktør har også skrevet popsange.
“Jeg har skrevet til Lene Siel og Birthe Kjær”, siger han uden at nævne, hvilke sange, det var. I samme åndedrag fortæller han, at det også er blevet til en enkelt Melodi Grand Prix-sang til Anne Cathrine Herdorf i slutningen af ’80erne.
Konkurrencen
SønderborgNYT giver de 2 x 2 billetter væk i en lodtrækning blandt de læsere, der kan svare rigtigt på følgende spørgsmål:
Leif Maibom er for tid tilbage blevet bedt om at skrive en teaterforestilling, der skulle handle om miljø.
Spørgsmålet er: Hvem bestilte den?
Dit svar skal sendes i en mail til [email protected] senest fredag kl. 18.
Vinderen får direkte besked og offentliggøres her på siden.
I mailen skriver du – udover det rigtige svar også navn og telefonnummer.
I emnefeltet skriver du: Bogcafé.
Som en lille hjælp i jagten på det rigtige svar, så er der en livline HER




















