Bombefrygt i Sønderborg i nat – 44-årig truede med bombe og maskinpistol

26. juli 2016 112 Skrevet af: Michael Kjær

Et drama udspillede sig i nat på Kærvej i Sønderborg, hvor skræmte og nervøse naboer slog alarm til politiet, da en 44-årig dansk mand løb rundt mellem boligerne og truede med et gevær og en kniv.

”Vi fik anmeldelse klokken 02:18 og vi rykkede ud med vores reaktionspatrulje som er særlig trænet til at håndtere disse situationer. Da vi ankommer til stedet truer manden også med at være i besiddelse af en bombe og en maskinpistol”, fortæller vagtchef Søren Strægaard fra Syd- og Sønderjyllands Politi til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Manden, der havde truet områdets beboere, valgte herefter at lukke sig ind i sin lejlighed, som politiet hurtigt fik omringet. Herefter valgte politiet at trænge ind i lejligheden med en rambuk, hvor de overmandede manden og samtidig foretog en ransagning:

”Vi fandt heldigvis ikke noget i lejligheden, der pegede på, at manden var i besiddelse af en bombe eller maskinpistol, så vi tog ham med til politistationen”.

Politiet valgte at sætte det store beredskab i gang og var i det hele taget på mærkerne ved nattens aktion:

Artiklen fortsætter under annoncen

”Vi sendte fire patruljer til Kærvej og det er klart at vi er oppe på dupperne, med tanke på sommerens terrorsager i udlandet”, siger vagtchefen til SønderborgNYT.

Politiet oplyser til SønderborgNYT, at manden tilsyneladende er psykisk syg og påvirket af spiritus og medicin.

Sagen nu er overgivet til Lokalpolitiet i Sønderborg, som senere på dagen vil afhøre manden for at finde ud af hans motiv og samtidig se på de efterfølgende juridiske skridt.

6. juni 2026 Erhverv, Nordborg

Nøglerne skifter hænder hos Guderup Auto

6. juni 2026 Erhverv

Efter mere end 30 år som ejer af Guderup Auto giver Vera Jepsen nu stafetten videre til Preben Davidsen. Dermed fortsætter historien om den lokale bilforretning, som har været en del af Guderup siden 1958, og som gennem generationer har været drevet af familien Jepsen. Vera Jepsen overtog sammen med sin afdøde mand virksomheden efter […]

Læs mere...