Dartklubben Fluens hold i 1. division er stadig ubesejret

Dartklubben inviterer til Påskestævne. Arkivfoto: Ole Kæhler

Dartklubben inviterer til Påskestævne. Arkivfoto: Ole Kæhler

19. marts 2024 Sport Skrevet af: Ole Kæhler

Dartklubbens fem hold har alle været i kamp forleden og 1. divisionsholdet var en tur i Vejle og i Horsen, hvor de spillede sig til to storsejre, skriver dartklubben. Først blev Lido Dart fra Horsens besejret 13-3 og derefter gik turen til Vejle hvor Royal Dart blev besejret 11-5.

En kæmpe præstation af hele holdet, dog skal nævnes at holdets PDC spiller, Benjamin Drue Reus, vandt alle sine otte kampe.

Fluens andethold i 3 division var først en tur i Aabenraa, hvor det blev til et knebent nederlag på 9-7 for derefter at tage til Padborg, hvor det blev til en deler 8-8.

Artiklen fortsætter under annoncen

Klubbens hold 3 og 4 i Danmarksserien var en tur i Esbjerg. Her mødte tredjeholdet først ’Bakkedal’, hvor det blev til et nederlag på 10-6 For herefter at besejre ’Kælderen’ med 10. Fjerdeholdet havde modsatte tur. De besejrede først ’Kælderen’ med 14-2 for derefter at tabe knebent til ’Bakkedal’ 9-7, men holder dog deres flotte andenplads i puljen

Klubbens femtehold i kvalifikationsrækken var en tur i Aabenraa, hvor det også blev til en sejr og et nederlag. Første kamp blev tabt 12-4. Kamp to blev vundet 10-6 og holdet rykkede lidt længere væk fra bunden.

Artiklen fortsætter under annoncen

Dartklubben Fluen er vært for et Påskestævne Skærtorsdag fra klokken 10, hvor alle er velkommen og der er tilmelding senest 30 min før.

Hvis man vil opleve nogle af Danmarks bedste dartspillere, så er der mulighed for det den 13. april i Fluens lokale SFS-hallen fra kl. 11.00.

7. juni 2026 DET SKER, Kultur, Sønderborg

Sønderjyllands Symfoniorkester hylder Lil Lacy med portrætkoncert

7. juni 2026 DET SKER

Sønderjyllands Symfoniorkester inviterer til portrætkoncert af orkestrets huskomponist Lil Lacy. Koncerten præsenterer tre af hendes værker, der udspringer af dialogen mellem komponist og musikere. Det sker torsdag den 11. juni i Koncertsalen Alsion. Lil Lacy er Sønderjyllands Symfoniorkesters huskunstner i årene 2024-2024, og hendes musikalske samarbejde med orkestret har en særlig dybde, der opstår gennem […]

Læs mere...