Fine præmier til børnene med de flottest pyntede Ringridercykler

Arkivfoto

Arkivfoto

4. juli 2017 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Udover der kæmpes om en cykel som førstepræmie i galgerne for hver aldersgruppe, er der også en ekstra præmie i form af en ny cykel, til den flottest pyntede cykel i optoget.

Igen i år kan hele familien vinde med den bedst pyntede cykel. De tre bedst pyntede cykler præmieres også med sæsonkortpakker eller billetter til Universe for hele familien.

Inviter hele familien med på ringriderpladsen til en hyggelig eftermiddag, skriver Ringriderfesten i en pressemeddelelse.

“Det er en god tradition, at deltagerne har flot pyntet deres cykler.  Vi håber på masser af kreative og flotte cykler i optoget, siger Kent Nissen fra Fri BikeShop, der er medarrangør og en af sponsorerne i Børneland.

Artiklen fortsætter under annoncen

Når børnenes cykelringridning, skydes i gang med optog gennem byen på lørdag kl. 13.30. bliver det, det største cykeloptog nogen sinde.

Udover der igen i år forventes rekordmange deltager vil der være to bands i optoget. Både Sønderborg Garden og Sønderborg Pipes and Drums vil følge de mange pyntede cykler hele vejen.

Cykelringriderne vil også blive fulgt af Bilka ulven Billie og Broager Sparekasses maskot, Maliq.

Undervejs gennem byen deles der bolcher ud til tilskuerne.

5. juni 2026 Samfund, Sønderborg

Grøntsager bliver på menuen hos de mindste i Sønderborg

5. juni 2026 Samfund

Over 2.000 børn i Sønderborg Kommunes daginstitutioner kan fortsat se frem til fælles frokost med fokus på grøntsager, økologi og bælgfrugter. Kommunen har nemlig valgt at forlænge samarbejdet med Fru Hansens Kælder, som også de kommende år skal levere mad til 37 daginstitutioner. Frokostordningen handler ikke kun om at stille sulten, men også om at […]

Læs mere...