Pressemeddelelse:
Tirsdag den 21. oktober tager borgmester Erik Lauritzen det første spadestik til det erhvervsområde, der indenfor de næste fem til otte år bliver Porten til Sønderborg. Her vil der være plads til både dagligvarer, liberalt erhverv og højteknologiske virksomheder.
SIB Byggeri A/S og Alssund Invest A/S præsenterede de første ideer til udvikling af det unikke grundareal tilbage i 2008. Økonomisk krise, almindelig tilbageholdenhed i samfundet kombineret med et omfattende lokalplanarbejde gør, at det først er nu spaden kan sættes i jorden.
Det er det lokale investeringsselskab RIKLI Invest ApS, der står bag opførelsen af den første bygning på 300 kvadratmeter. Bygningen, der skal stå færdig 1. april, skal rumme Novasol Dansommers nye servicekontor.
Firmaet tager de nye lokaler i brug i løbet af april næste år.
Ved det første spadestik vil vi mere detaljeret fortælle om planerne for udviklingen af det 48.000 kvadratmeter store område.