Fredag aften blev en lang række idrætsudøvere og andre foreningsaktive hædret ved Fritidsfesten i Alsion, fordi de har vundet medaljer eller deltaget i mesterskaber. Og det var:
Carsten Pankoke, VM Deltaget 2023, Kajak / Marathon løb,Sønderborg Kajak Klub
NM Deltaget 2023, Kajak / Marathon løb
Kim Petersen, VM Deltaget 2023,Kajak / Marathon, Sønderborg Kajak Klub
Alice Jacobsen VM Deltaget 2023, Kajak. K1 maraton dame 60+, Sønderborg Kajakklub
Holger Jacobsen, VM Deltaget 2023, Kajak / Marathon løb, Sønderborg Kajakklub
Jens Christian Jensen, Danmarksmester 2023, Atletik / 60 m / M40 Master Indendørs, Vidar Atletik
Landsmester 2023, Atletik / Hammerkast 7.26 kg / M Masters
Jannik Jürgens, Landsmester 2023, Atletik / Kuglestød 2,0 kg. / D10 Indendørs, Vidar Atletik
Landsmester 2023, Atletik / Højdespring / D10
Mathias Madsen, Landsmester 2023, Atletik / Kuglestød 3.0 kg / Mænd Masters, Vidar Atletik
Landsmester 2023, Atletik / Hammerkast 3.0 kg / Mænd Masters
Philip Staib, Landsmester 2023, Atletik / 100 m. / Mænd, Vidar Atletik
Atletik / 200 m. / Mænd, Atletik / Kuglestød 7,26 kg. / Mænd
Casper Vohs, Landsmester 2023, Atletik / Længdespring / Mænd, Vidar Atletik
Paprika Anna Maria Møller, Landsmester 2023, Atletik / 800 m /P15, Vidar Atletik
Atletik / 200 m /P15
Lea Mikkelsen, VM Deltaget 2023, Kegling / 9 pin bowling Fidelitas
Jysk Mester 2023, Kegling / 9 pin bowling
Line Nørskov, Danmarksmester 2023, Skydning / 15M luft / Ungdom, Sønderborg Skyttekreds
Sofie Helbo, Danmarksmester 2023, Skydning / 15M luft / Ungdom, Sønderborg Skyttekreds
Frederik Lund Danmarksmester 2023, Skydning / 15M luft / Ungdom, Sønderborg Skyttekreds
Line Von Riegen, Danmarksmester 2023, Skydning / 15M luft / Ungdom, Sønderborg Skyttekreds
Jyllandsmester 2023, Skydning / 15M Riffel / Junior 2
Jamie Illner, Danmarksmester 2023, Skydning / 15M luft / Ungdom, Sønderborg Skyttekreds
Jørn Nielsen, Forbundsmester 2023, Bowling / Mix Hold, IF Posten
Søren Fisker, Forbundsmester 2023, Bowling / Mix Hold, IF Posten
Lea Mikkelsen, Forbundsmester 2023, Bowling / Mix Hold IF Posten
Anna Nordstrøm, Landsmester 2023, Badminton / Damedouble / U14A, Dybbøl Badminton
Kamille Kallesøe, Landsmester 2023, Badminton / Damedouble / U14A, Dybbøl Badminton
Nils Rasmussen, Danmarksmester 2023, Badminton / Herresingle / Senior+60 C, Dybbøl Badminton
Thomas Jensen, Danmarksmester 2023, Badminton / Herresingle / Senior+45 C, Dybbøl Badminton
Noah Josefowicz, EM Deltaget 2023, Mountain Bike, MTB Sønderborg
Ciro Kabileshkumar, VM Deltaget 2023, First LEGO League, Robo Genius
Koushik Babu, VM Deltaget 2023, First LEGO Leagu, Robo Genius
Ellen Bøgelund, VM Deltaget 2023, First LEGO League, Robo Genius
Anders Bøgelund, VM Deltaget 2023, First LEGO League, Robo Genius
Erik Bøgelund, VM Deltaget 2023, First LEGO League, Robo Genius
Antione Perruchot, VM Deltaget 2023, First LEGO League, Robo Genius
Anna Langmaack,Annne Marie Moesgaard Lei, Camilla Kästner Fog, Camilla Schäfer Lindblad, Andria Kristine Joensen, Cecilie Christiansen, Cecilie Hanquist Specht, Cecilie Hansen Kelm, Cecilie Møldrup Rasmussen, Celine Matzon, Charlotte Midtgaard Petersen, Cæcilie Juhl Holler Westergaard Teichert, Davia Adele Joensen, Dicte Christine Elholm, Ditte Norrild Warming, Ditte Reeves, Eline Kristensen, Emma Bedford, Emma Kornath Møller, Emma Randrup Fosgrau, Emma Thorunn Oddgeirsdottir, Emma Wandler Lind, Filippa Normann Overgård, Frida Duus, Frida Marie Hansen, Holly Waag, Ida Marie Nielsen, Ida Marie Svane Jessen, Ida Melina Iversen Johannsen Isolde Marie Bundgaard Heigl, Julie Kästner Fog, Julie Skibelund Olesen, Julie Aarhus Larsen, Karen Moesgaard Lei, Kathrine Pawlowski Bergmann, Katinka Moos Thomsen, Katja Bohsen, Kaya Pedersen, Kirsten Sibbesen Lyhne, Kirstine Maigaard Hermansen, Laura Brandt, Laura Frost Brodersen, Laura Leonhard Hildebrandt, Laura Lodahl Andresen, Laura Lyngs, Line Bruhn Rasmussen, Line Lindgreen Hartvig, Liv Lund Stolberg, Liv SerpinaNux, Malou Petersen, Marie Dueholm Rasmussen, Marie Frederikke Clausen, Marie Johanne Christensen, Marie Lytting, Marie Teresa Iwersen Hollænder, Michelle Ravnsbæk, Mie Høpfner Tranberg, Mille Pors Hansen, Rachel Christensen, Rebecca Tagesen Lund, Rikke Ruhlmann, Sarah Maack Brandt, SarahSophie Emma Creutz, Signe Lyck Crawack, Simone Kjellerup Fravsbøl, Sisa Thade Petersen, Sofia Wind Rotach, Sofie Grau Rasmussen, Sofiia Sidliarenko, Sophia Hammerfelt, Stine Lyhne, Thea Jensen. Thilde Cathrine Juul Hansen, Tilde Ca Stegmann Mikkelsen, Victoria Krull Greve, Xenia Ammitzbøll Gleerup og Zoe Benedicte Iversen Johannsen, Deltaget ved World Choir Games / OL for kor, Sønderjysk Pigekor og Drengekor
Birger Segalt, Regionsmester 2023, Keglebillard / Oldboys, Sønderborg Billard Club
Zibrandt Christensen, Danmarksmester 2023, Bueskydning / 3D Bueskydning / Instiktiv bue, Sønderborg Bueskyttelaug
EM Deltaget 2023, Bueskydning / 3D Bueskydning / Instiktiv bue
Kalina Gamisheva, Dansk Junior Mester 2023, Svømning / 50 m. Butterfly / Lang bane, Svømmeklubben Sønderborg
Dansk Junior Mester 2023, Svømning / 100 m. Butterfly / Lang bane
Rasmus Krogh Petersen, Verdensmester 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Junior Individuelt, Sønderborg Modelflyveklub
VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Individuelt
VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Hold
Mikkel Krogh Petersen, VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Junior Individuelt, Sønderborg Modelflyveklub
VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Individuelt
VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Hold
Søren Krogh, VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Individuelt, Sønderborg Modelflyveklub
VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Hold
Danmarksmester 2023, F3B, Radiostyrede modelsvævefly
Jesper Jensen VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Individuelt, Sønderborg Modelflyveklub
VM Deltaget 2023, F3B / Radiostyrede modelsvævefly / Hold
Jeppe Carstensen, Dansk Ungdomsmester 2023, Badminton / Mixdouble / U17/19A, Gråsten Badmintonkliub
Lucas Norn Lauritsen, Dansk Ungdomsmester 2023, Badminton / Herresingle / U17/19A, Gråsten Badmintonkliub
Vicky Hoeg Albertsen, Danmarksmester 2023, Badminton / Hold / Motion 2+2, Lysabild Tandslet Badminton
Ole Nielsen, Danmarksmester 2023, Badminton / Hold / Motion 2+2, Lysabild Tandslet Badminton
Anders Frederiksen, Danmarksmester 2023 Badminton / Hold / Motion 2+2, Lysabild Tandslet Badminton
Ulla Pallesen, Danmarksmester 2023, Orienteringsløb / Ultralang / D35, OK Syd
Anette Andersen, Jysk Mester 2023, Kegler / Senior, Sydals Kegleklub
Jens Petersen Jysk Mester 2023, Kegler / Senior, Sydals Kegleklub
Knud-Erik Jessen, Jysk Mester 2023, Kegler / Senior, Sydals Kegleklub
Kurt Larsen, Jysk Mester 2023, Kegler / Senior, Sydals Kegleklub
Mikkel Tyrrestrup Iversen, Nordisk Mester 2023, MMA, Metanoia Sønderborg
Martin Laurtizen, Danmarksmester 2023, eSport / Farming Simulator, Sønderborg eSport – Team Charlie
Sonny Ryborg, Danmarksmester 2023, eSport / Farming Simulator, Sønderborg eSport – Team Charlie
Søren Mortensen, Danmarksmester 2023, eSport / Farming Simulator, Sønderborg eSport – Team Charlie
Sune Holm Guldin, Danmarksmester 2023, eSport / Farming Simulator, Sønderborg eSport – Team Charlie
Kim Jacobsen, Danmarksmester 2023, Motor Cross / OB veteraner 55 klassen, Sønderborg Motor Club
Kai Jensen, Danmarksmester 2023, Asfalt løb / RR 350cc veteraner Klassen, Sønderborg Motor Club
Nikolai Windeballe Rösgen, Jysk Mester 2023, Tennis / Drengesingle U10 / Udendørs, Sønderborg Tennisklub
Maja Jovanovic, Jysk Mester 2023, Tennis / Pigesingle U14 B / Udendørs Sønderborg Tennisklub
Tilde Christensen, Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U14 Piger / Ude, Sønderborg Tennisklub
Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U14 Piger / Inde
Julia Ottersen, Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U14 Piger / Ude, Sønderborg Tennisklub
Aileen Bervig, Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U12 Piger / Ude, Sønderborg Tennisklub
Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U12 Piger / Inde
Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U14 Piger / Inde
Maya Windeballe Rösgen, Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U12 Piger / Ude, Sønderborg Tennisklub
Jysk Mester 2023, Tennis / Hold U12 Piger / Inde
Casper Fink, Verdensmester 2023, Sejllads / Europa joller / Holdsejjlads, Sønderborg Yacht Club
Victor Møller Thygesen, VM Deltaget 2023, Sejllads / Europa joller, Sønderborg Yacht Club
Deltaget ved Ungdoms EM 2023, Sejllads / Europa joller
Iben P. Olsen, EM Deltaget 2023, Sejllads / ZOOM8 joller, Sønderborg Yacht Club
Anton Molbo, EM Deltaget 2023, Sejllads / ZOOM8 joller, Sønderborg Yacht Club
Christian Bjerrum, EM Deltaget 2023, Sejllads / ZOOM8 joller, Sønderborg Yacht Club
Lærke Iversen, NM Deltaget 2023, Sejllads / Optimistjoller piger, Sønderborg Yacht Club
Niels Knoke, NM Deltaget 2023, Sejllads / Optimistjoller drenge, Sønderborg Yacht Club