På lørdag er der en gruppe mennesker, som tager på sheltertur på Kær Vestermark og arrangørerne er Lene Vennberg og Birger Jønsson. De har plads til to deltagere mere – og de skal ikke betale for oplevelsen.
”Det er virkeligt afslappende at komme ud i det grønne og sidde og høre fuglene og så er der noget særligt ved at lave mad over et bål og sove i det fri”, siger Birger Jønsson og fortæller videre, at han medlem af Friluftsrådet.
”Jeg er med i den lokalafdeling, der hedder Sønderjylland Øst og i Friluftrådet giver vi meget gerne støtte til, at der bygges både sheltere og bålhytter, så flere kan komme ud i naturen”.
På lørdag er det blandt andre medlemmer af SIND, der skal med til Kær Vestermark og være der til søndag formiddag.
”Der er plads til et par stykker mere – og er du alene med et barn, så kan i få en rigtig god oplevelse ved at tage med”.
Deltagerne mødes kl. 16.00 ved Støvlen til kaffe og hygge.
I løbet af aftenen går de til shelterne, tænder bål, nyder fællesskabet og fællessang.
Søndag hygges med morgenmad, en gang kongespil og fælles oprydning.
Husk service og drikkevarer, liggeunderlag og sovepose.
Hvis du har spørgsmål til turen eller vil med, så kan du ringe til Birger Jønsson på 5337 1844.


















