De 40 planlagte forestillinger er nu vokset til 43!
Først blev der sat en ekstra dobbeltforestilling på, så blev den 15. juli sat på, og nu sættes også den 22. juli på som ekstraforestilling.
Så det er klart, at Revyholdet i Sønderborg næsten ikke kan få armene ned.
Først blev de dænget til med smukke ord og en masse stjerner fra alle anmelderes, og med alle, menes ALLE. Og det i sig selv er fantastisk.
Men endnu mere fantastisk er, at også publikum er mindst ligeså vilde med revyen.
Aldrig har revyen fået så mange roser fra begejstrede gæster fra nær og fjern.
Der er stort set hver dag på revyens facebookside glade hilsener fra meget tilfredse tilskuere.
“Hvis alt går, som jeg håber og tror, så ender vi med et billetsalg på omkring 20.800 billetter, hvilket betyder, at vi
igen er steget i salg. Belægningsprocenten vil nok ende på ca. 97%, hvor den var 94 i 2014, men det kræver selvfølgelig, at vi lige får solgt de sidste billetter, men med det salg vi stadig oplever, har jeg vist al mulig grund til at være jubeloptimist”, siger Leif Maibom i en pressemeddelelse..
Efter valget
Der kom jo lige et folketingsvalg ind midt i revysæsonen, på trods af Leif Maiboms opfordring til Helle Thorning om at frede revysæsonen. Men det krævede bare lidt arbejde af makkerparret Jensen & Maibom, så var der rettet i de tekster, der omhandlede politik. Og rent faktisk er flere af dem blevet stærkere og selvsagt meget mere aktuelle, hvilket spillerne tydeligt kan mærke på reaktionerne fra salen.
Sidste forestilling
Sidste forestilling er stadig den 25. juli, da det jo altså har været muligt at presse i alt tre ekstraforestillinger ind i spilleperioden. Der er p.t. ca. 2.000 billetter til salg – billetkontoret har åbent tirsdag – lørdag fra kl. 14.00-18.00 på tlf. 74 42 87 02
I kan også bestille online fra revyens hjemmeside www.sommerrevy.dk eller sende os en mail til [email protected]
Se Sommerrevyens Facebook HER