Der blev natten til mandag begået hærværk mod to biler i området ved Grundtvigs Allé i Sønderborg, og politiet undersøger nu, om de to sager kan have en sammenhæng.
I det ene tilfælde er en BMW blevet ramt af små metalkugler på omkring fire millimeter, hvilket ifølge politiet kan tyde på, at der er brugt luftgevær eller luftpistol. Bilen har fået knust bagrude, huller i venstre baglygte samt mærker på både kofanger og bagklap. Derudover er der også en flænge i forruden, og bilen har fået tydelige skader.
I den anden sag er bagruden på en anden personbil blevet knust med en ukendt genstand.
“Begge forhold er anmeldt fra samme område, og fordi de er sket tæt på hinanden både i tid og sted, ser politiet på, om der kan være en forbindelse mellem sagerne. Det er dog endnu ikke fastlagt”, oplyser politikommissær Thomas Jæger fra Syd- og Sønderjyllands Politi.



















