Deltagerne i klubmesterskabet i Taekwondo Klubben Chung Un dystede i tre discipliner og var delt i tre aldersgrupper – børneholdet var dog, som noget nyt, delt i to klasser nemlig Børn nybegyndere – under tre måneders træning og Børn øvede – over tre måneders træning. Til mesterskabet havde 18 af klubbens medlemmer kvalificeret sig.
Børneholdet dækker aldersgruppen 7-11 år, Juniorholdet omfatter de 12- til 15-årige og Voksenholdet 16 år og derover.
For at kunne deltage i klubmesterskabet havde medlemmerne til træning skulle vise, at de kunne det pensum og de discipliner de skulle dyste i.
De tre discipliner
Taeguek – imaginær kamp mod modstandere, der angriber fra alle sider.
Han Bon Kiereugi – et skridts kombinationer – fem forskellige selvforsvarssituationer.
Kamp med vest – fuld kontaktkamp.
Hver enkelt deltager skulle igennem to fuld kontaktkampe, en Taeguek og fem forskellige selvforsvarshandlinger, skriver klubben.
For at blive klubmestre skulle deltagerne vise, at de beherskede alle tre discipliner, der blev givet point i hver enkelt disciplin og vinderen blev den udøver, der scorede højeste gennemsnit.
For Børn nybegyndere-klassen var disciplinerne følgende:
Taeguek – imaginær kamp mod modstandere, der angriber fra alle sider.
Frigørelsesteknikker – forskellige selvforsvarssituationer.
Kamp med uden vest – ikke fuld kontaktkamp.
Efter godt tre timers intensiv dyst i god taekwondo kunne vinderne i de fire klasser findes.
Guldvindere og klubmestre
Soheli Haydari – Børn nybegyndere
Tarik Isovic – Børn
Lea Jæger – Junior
Noah Fastrup – Senior.
Sølvvindere
Nicolai Hansen – Børn nybegyndere
Eliza Hehiti – Børn
Lea Schiønning – Junior
Mike Klausen – Voksen.
Bronzevindere
Ilyas Remmo – Børn nybegyndere
Lina Mehmeti Berisha – Børn
Johan Balling Bloch Sørensen – Junior
Ronja Tappert – Senior.
Klassen ’Børn nybegyndere’ var ny til dette års klubmesterskab og var et forsøg på, så tidligt som muligt, at få nye medlemmers interesse vækket for konkurrencedelen af taekwondo.
Yngste deltager til stævnet var således Ilyas Remmo som er 6 år, og han deltog i klassen ’Børn nybegyndere’ og tilkæmpede sig bronze i sin klasse.
For nogle af deltagerne var det først op til klubmesterskabet, at de havde haft lektioner i kamp med veste, altså prøvet fuld kontakt kampe.
Stævnets dommerpanel var efter kampene enige om, at klubben kan se fortrøstningsfulde på fremtiden sportsligt mht. de store taekwondo kampstævner rundt om i landet, hvor klubben plejer at deltage med 4-5 deltagere og altid vender hjem med medaljer.