DF & Venstre: Sønderborg Kommune skal handle lokalt

Arkivfoto

Arkivfoto

17. september 2015 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

DI’s undersøgelse af erhvervsvenligheden i Danmark placerer Sønderborg på en sidsteplads. Når man går fra en næstsidste plads til en sidsteplads må det nødvendigvis give anledning til en gentænkning af hele området.

Det skriver Venstre og Dansk Folkeparti i deres budgetudspil, hvor de også kommer med forslag til, hvad der skal gøres for at få placeret Sønderborg højere oppe på listen.

De foreslår følgende initiativer:

Større synlighed af erhvervskontakten ved ansættelse af en “kontaktchef”, der udelukkende har til opgave at lave opsøgende virksomhed i forhold til virksomhederne.

Artiklen fortsætter under annoncen

Sagsbehandlingsgaranti der sikrer at alle ansøgninger er færdigbehandlet i et “fast track”-system inden for max 14 dage.

Etablering af en årlig virksomhedsdag, hvor der laves aktiviteter målrettet virksomhederne.

Etablering af et fast månedsbrev fra kommunen til virksomhederne, der fortæller om muligheder, nye tiltag samt generel orientering.

Etablering af benchmark-analyser, der sammenligner kommunen med de 10 bedste kommuner.

Kommunen skal handle lokalt

DF og Venstre ønsker i videst mulige omfang at tilgodese det lokale erhvervsliv når kommunen handler ind. Derfor ønsker vi at kommunens indkøbsaftaler skal tages op til revision og det skal undersøges hvilke økonomiske konsekvenser det vil have at komme ud af de nuværende, for i stedet at ligge mere ud til lokale leverandører. Vi ønsker en øget fleksibilitet således at det for eksempel bliver muligt for den enkelte dagplejemor at købe legetøj i den lokale legetøjsbutik eller købmand.

4. juni 2026 Uddannelse, Sydals

Elever fra Hørup fejrede Grundloven med stor fest

4. juni 2026 Uddannelse

Der var både rap, teater, sang og quiz på programmet, da eleverne på mellemtrinnet på Hørup Centralskole fejrede årets Grundlovsfest og viste, hvad de havde arbejdet med i ugerne op til. Eleverne havde sat sig ind i Grundloven og dens betydning, og på selve festdagen stod klasserne selv for forskellige indslag. Nogle elever tog også […]

Læs mere...