Verdensmålarrangement med radiovært Søren Dahl og Café Hack

23. august 2019 Samfund Skrevet af: Ole Kæhler

Kom til Rønhave Plads på lørdag lørdag og oplev et spændende, sjovt og lærerigt arrangement om FN’s 17 Verdensmål, fyldt med aktiviteter og konkurrencer for både børn og voksne.

Dagens tema kommer til at handle om energi i by og bolig.

Når temaet er energi i by og bolig kommer det i særdeleshed til at handle om gode ideer til energibesparelser i hjemmet, på farten og i byen.

ProjektZero er klar til at spille klimaspillet med nysgerrige borgere.

Klokken 11 inviterer Søren Dahl indenfor på Café Hack, hvor han vil få en snak med formanden for Kultur, Idræt, Handel & Turisme, Stephan Kleinschmidt og forvaltningsdirektør Inge Olsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

De vil blandt andet snakke om, hvordan kommunen arbejder med FN’s 17 verdensmål.

Den nationale kampagne ‘Danmark for Målene’ besøger Sønderborg seks gange hen over sommeren og hver gang med et nyt tema på programmet.

Danmark for Målene er en landsdækkende 2030-kampagne, der har til formål at udbrede kendskabet til FN’s 17 verdensmål i Danmark.

Alle borgere, byer, forskere, skoler, politikere, organisationer og virksomheder bør kende til og arbejde for FN’s 17 verdensmål.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

5. juni 2026 Erhverv, Sønderborg

Han forlod restaurationsbranchen for 16 år siden – nu er han tilbage

5. juni 2026 Erhverv

Efter 16 år hos Universe skifter Jonas Luttermann nu spor. Fra 1. juni er han ansat som ny driftsdirektør i restaurationsselskabet SDBG2020, der står bag Bella Italia, Colosseum og Bistro Grand Mère i Sønderborg. Med ansættelsen får restaurationsselskabet en leder med mange års erfaring inden for drift, ledelse, gæsteservice og udvikling. Samtidig markerer ansættelsen begyndelsen […]

Læs mere...