Det er svært at forestille sig, hvor tårnhøj kvaliteten er, når ’HELLO AGAIN – The Neil Diamond Songbook’ indtager koncertsalen i Alsion den 8. november. Alle – med nogle årtier i bagagen – ved hvem Neil Diamond, den amerikanske er sanger og sangskriver, som har solgt flere end 130 millioner albums på verdensplan, er, skriver arrangøren i en pressemeddelelse.
Neil Diamond har igennem årene formået at levere en perlerække af uforglemmelige hits. Tænk blot på sange som Cracklin ‘Rosi, Song Sung Blue, Longfellow Serenade og – ikke mindst – den absolut fantastiske Sweet Caroline.
Neil Diamond er stoppet med at spille koncerter på grund af svigtende helbred. Men i kulissen står en gruppe musikere, som på alle fronter kan levere varen: ’HELLO AGAIN – The Neil Diamond Songbook’ har oplevet kæmpe succes over hele kloden med deres fantastiske show, der i alle henseender strutter af musikalitet og ægte livsglæde.
Publikum bliver taget med til den absolut største fejring af Neil Diamonds store sangskat, hvor stemningen bliver løftet yderligere ved brug af billeder, video og diverse fortællinger – alt sammen til at forstærke magien.
Der er længe til november, men vil du opleve koncerten, så er det en god idé, at du sikrer dig en billet – der kan hurtigt blive udsolgt.
Læs mere og find billetter her på Koncertsalen Alsions hjemmeside.



















