Calle spiller hellere end gerne for de ældre

Calle og Frederikke. Foto: Ole Kæhler

Calle og Frederikke. Foto: Ole Kæhler

14. august 2024 Frivillige Skrevet af: Ole Kæhler

Musikeren, Calle, spiller gerne på kommunens plejecentre og det er en herlig adspredelse for de ældre, som får chancen til at være med til at vælge sange og synge med.

“Jeg har spillet på nogle af plejecentrene gennem mange år – flere end 15”, siger Calle, som hedder Carl Andersen, til SønderborgNYT og han fortæller videre, at han synes, det er herligt.

“Plejecenterbeboerne bliver i bedre humør og det gør jeg også. Fællessang gi’r meget”. Sangbogen er: De Grå Synger og til dagens fællessang sad Johannes ved orglet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Calle har spillet musik i rigtigt mange år.

“Jeg var med til at male Bobby-logoet dengang, hvor ungdomsklubben Bobby åbnede i den gamle politimesterbolig på Kongevej. Dengang var vi rigtigt mange, der spillede og byens borgmester mente, vi skulle have en ungdomsklub, ligesom andre byer også havde”.

På Mølleparken Plejecenter fortalte Calle onsdag eftermiddag, at han en gang i Lidl så en lille pige med brune øjne.

“De var så flotte, at jeg strakt blev forelsket – og tænkte, jeg var født 70 år for tidligt”, sagde han – og sjovt nok kom pigen, som nu er blevet voksen gående ind i lokalet, hvor han sad og spillede.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Der er hun jo, Frederikke med de brune øjne”, sagde Calle og Frederikke blev inviteret til at synge med.

“Jeg husker Calle fra min børnehave, hvor han kom spillede for os – og nu er han jo her”, sagde hun og fortalte, hun er ferieafløser på plejecentret.

Her kan du se billeder fra fællessang med Calle.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...