I kommunen holdes der hele tiden øje med økonomien, så der kan kan reageres, hvis en forvaltning pludselig begynder at bruge for mange penge – og på Økonomiudvalgets møde, onsdag, blev økonomien igen gået igennem – og borgmesteren er glad og tilfreds.
Gennem året er det antal mennesker, som får hjemmepleje faldet og det gør, at Social, Senior og Handicap har et overskud på den konto.
“Der er en del ældre mennesker, som fik hjemmepleje, der er døde”, sagde borgmester Erik Lauritzen efter mødet i Økonomiudvalget. Han fortællere videre, at det selvfølgelig er trist, når nogen dør.
“Men det gør vi alle på et tidspunkt og når det er modtagere af hjemmepleje, der dør, så ses det omgående i forvaltningens økonomi”.
Når det gælder dyre anbringelser af børn, så er antallet af dem mindre.
“Vi løser flere af opgaverne selv og så har vi lavet bedre aftaler, når vi anbringer et barn og det ses også på økonomien”, sagde borgmesteren og fortalte videre, at på arbejdsmarkedsområdet er der også brugt færre penge end ventet.
“Flere mennesker er kommet i arbejde og det gør, at Jobcenter har 30 millioner kroner tilovers. De penge gemmer vi, indtil vi ved, om staten vil have dem tilbage”.
En måde at spare penge på, det er at lade være med at sætte planlagte projekter i gang. Og sådan er det gået med nogle af Økonomiudvalgets projekter.
“Nogle blev bremset på grund af meget høje materiale- og energipriser. Andre fordi vores tekniske forvaltning har været overbelastet. Blandt andet drejer det sig om cykelstier, hvor pengene ligger klar og sagerne er i proces”, sagde borgmesteren.
“Og fordi vi ikke måtte lave den bedste løsning i genoprettelsen af Kegnæs-dæmningen og ender med at lave en anden løsning, så sparer vi en del penge. Skulle vi lave den bedste løsning, så ville det tage langt tid at få tilladelser igennem og det mente vi ikke, at dem på Kegnæs skulle vente på”.
De penge, der er til overs fra dæmningsprojektet, bliver sat af til studie- og almene boliger.
Sønderborg Kommune har både renteudgifter og -indtægter og her er der et plus.




















