Onsdag aften omkring klokken 21:00 blev en politipatrulje i Augustenborg opmærksom på en lille knallert, der kørte ad Kettingvej. Betjentene vurderede, at den kørte hurtigere end tilladt, og de ville derfor standse den.
Men føreren stoppede ikke og fortsatte i stedet videre. Politiet fulgte efter, og kort efter, ved Hertugtorvet, lykkedes det dem at få knallerten standset og få fat i føreren. Det viste sig at være en 16-årig dreng fra lokalområdet. Han er nu sigtet for ikke at have fulgt politiets anvisning om at standse, oplyser politikommissær Chris Thorning Vesterdal fra Syd- og Sønderjyllands Politi.
Knallerten blev taget med, da politiet har mistanke om, at den er bygget om, så den kan køre hurtigere end hvad der er lovligt. Den skal nu undersøges nærmere.



















