En mindre sejlbåd, som har ligget for anker ud for badebroen ved Toftehøj/Skovhøj i Høruphav i flere uger, vækker nu stigende bekymring blandt de lokale. Båden befinder sig aktuelt så tæt på pontonen, at der er risiko for, at den kan drive direkte ind i flåden og badebroen og i yderste konsekvens ende med at gå på grund.
Ifølge flere kommentarer i Facebookgruppen MIN BY-DIN BY: Høruphav-Hørup-Kirkehørup har båden ligget ubevogtet det meste af juli måned, og der har ikke været tegn på aktivitet omkring den. For få dage siden blev båden tilsyneladende flyttet en smule, men det er uklart, om det var ejeren selv eller andre, der forsøgte at forhindre, at den drev på land, eller om ankeret ikke længere har ordentligt fat.
DMI varsler i dag kraftigere vind, hvor middelvinden kan nå op på 7 m/s og vindstød op til 14 m/s i aften, og det øger risikoen for, at båden kan drive ind i pontonen, hvis ankeret ikke længere holder fast.
Flere lokale har bemærket, at båden ikke har været tilset i længere tid og frygter, at den muligvis er efterladt. Der er derfor en voksende bekymring for, at båden kan komme i drift, hvis der ikke bliver grebet ind.
Derfor opfordres ejeren – eller nogen, der kender ejeren – til hurtigst muligt at tilse båden og sikre, at den ligger forsvarligt.















