Det dufter af benzin, kaffe og god stemning, når veterankøretøjerne ruller ind på Torvet i Guderup og forvandler aftenen til en hyggelig oplevelse for både entusiaster og nysgerrige.
Som afrunding på sæsonen er det nemlig tid til endnu en omgang ‘Det brummer på Torvet i Guderup’, og denne gang er datoen onsdag den 24. september 2025. Her er der både kig til blankpolerede detaljer og plads til en snak over en grillpølse, mens byen samles om de gamle maskiner.
Fra klokken 17:00 er der musikalsk underholdning, salg af grillpølser og forfriskninger til gode priser – og ‘Æ Kaffevun’, står klar med varm kaffe, hvor frivillige bidrag går ubeskåret til Julemærkehjemmet Fjordmark i Kollund. Bag arrangementet står Kurt Winther Christensen og Glenn Bernecker, som har sat det hele i søen for glæden ved de klassiske køretøjer og for at give alle i Guderup og omegn en hyggelig aften midt i byen.
Det sker onsdag den 24. september 2025 fra klokken 17:00 på Torvet i Guderup. Alle er velkomne og det kræver ingen tilmelding
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.


















