Kommunen investerer 1 krone i aktier i Forskerparken

7. januar 2015 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Onsdag bestemte 31 byrådspolikere at Sønderborg Kommune skal købe flere aktier i Forskerparken. For blot en enkelt krone sikrer kommunen sig 4,5 pct. af de samlede aktier.alsion

Kommunen slipper nu ikke med blot at over 1 krone til Forskerparken. Med købet følger der en gæld, hvoraf Sønderborg Kommune overtager et minus på 3,9 millioner kroner.

Artiklen fortsætter under annoncen

Pengene deponerer Sønderborg Kommune.

Sammen med Bitten og Mads Clausen Fonden sikrer Sønderborg Kommune desuden Forskerparken en kapitalindsprøjtning på 5 millioner.

“Det er vigtigt, vi støtter op om et stærkt miljø og sikrer os, at Forskerparken ikke bliver et kontorhotel”, siger Stephan Kleinschmidt.

Byrådsvikar Daniel Staugaard fra Venstre fik også sagt, det er vigtigt, vi hele tiden sikrer, at Forskerparken er attraktiv. Det er undervisningsaktiviteterne der er vigtige i bygningen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Mister vi SDU, så mister vi området største statslige arbejdsplads.

“Og jeg synes, vi skal huske at takke Bitten og Mads Clausen Fonden, der hjælper den ene gang efter den anden”, siger Peter Hansen, Venstre.

22. juli 2026 112, Sønderborg

Udbrændt møbelhus tiltrak indbrudstyve to gange på få timer

22. juli 2026 112

To personer blev natten til onsdag anholdt, efter at der blev begået indbrud i den udbrændte bygning, hvor Sydjysk Møbler tidligere havde til huse på Madehusvej i Sønderborg. Ifølge politikommissær Chris Thorning Vesterdal fra Syd- og Sønderjyllands Politi arbejder politiet fortsat intensivt med sagen, og efterforskningen er stadig i gang, da der kan være flere […]

Læs mere...