200 opdagede Augustenborg er helt unik

Arkivfoto

Arkivfoto

12. maj 2015 Augustenborg Skrevet af: Ole Kæhler

Tirsdag aften trådte flere end 200 mennesker over dørtrinnet til Festsalen på Augustenborg Slot. Ikke for feste – men for at høre om Hertugbyen og slottet.

En gruppe mennesker i Augustenborg har i en tid gået og tænkt, at der burde gøres noget for at få turister til at komme og opleve den yderst specielle by, der er bygget op omkring slottet. Og for at deres tanker ikke skulle blive ved med at være drømme, så dannede de Hertugbyens Bevaringsforening.

“I dag er vi omkring 150 mennesker med i foreningen og vi arbejder på at søge penge, så de gamle huse kan blive sat i stand på sådan en måde, at de bringes tilbage til dengang, hvor de blev bygget”, siger foreningens formand, Jytte Urban.

Artiklen fortsætter under annoncen

At Augustenborg er en helt speciel by blev bekræftet af overinspektør Carsten Porskrogh Rasmussen fra Museum Sønderjylland, der gav en hurtig gennemgang af de forskellige hertuger og slottet.

Slottet er udgangspunkt

“Sideløbende med slottet blev bygget, så blev der bygget huse til hertugens “embedsfolk” og der var også en del håndværkere, der fik bygget, så det er de samme mennesker, som byggede slottet, der har tegnet og bygget de spændende huse i byen”, siger Carsten Porskrogh Rasmussen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det gør Augustenborg unik og det bliver endnu bedre af, at byen ikke har nogle gårde i nærheden. Bortset fra en enkelt, der var der på hertugens tid. Altså var Augustenborg beboet af solide håndværkere, embedsfolk og enkelte forretningsdrivende”, siger museumsinspektøren.

Når målet for Augustenborg er at trække masser af turister til, så er det præcis den historie, der skal fortælles.

“Den gør Augustenborg unik og der er ikke andre byer, der har den historie”, siger Jytte Urban til SønderborgNyt. Hun fortæller videre, at viceborgmester Aase Nyegaard har hjulpet med ansøgninger til fonde og at der skulle være kommet godt nyt fra en af de store af slagsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

billede

 

22. juli 2026 112, Sønderborg

Udbrændt møbelhus tiltrak indbrudstyve to gange på få timer

22. juli 2026 112

To personer blev natten til onsdag anholdt, efter at der blev begået indbrud i den udbrændte bygning, hvor Sydjysk Møbler tidligere havde til huse på Madehusvej i Sønderborg. Ifølge politikommissær Chris Thorning Vesterdal fra Syd- og Sønderjyllands Politi arbejder politiet fortsat intensivt med sagen, og efterforskningen er stadig i gang, da der kan være flere […]

Læs mere...