RÅ funktionsdrikke præsenteret i Butterfly Fitness

Arkivfoto

Arkivfoto

16. marts 2017 Samfund Skrevet af: Ole Kæhler

I Butterfly Fitness arbejdes der seriøst for at kvinder både får og bevarer sundheden og fordi sundhed og velvære ikke alene handler om kondital og BMI, så har der ugen igennem været gæster i huset, der alle har noget at tilbyde kvinder, som satser på det gode liv.

Torsdag blev der budt på smagsprøver på RÅ funktionsdrik, som er et svensk, økologisk produkt og helt uden nogen form for tilsætningsstoffer.

“Vi har Tyttebærdrikken, som indeholder antioxidanter og den bidrager til at genopbygge cellerne”, siger Camilla Crawack fra WelNOx, der har hjemme i Sønderborg.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er også Granatæbledrik, som især gavner kvinder i overgangsalderen. Rødbededrikken er rig på kostfibre og der er en Balancedrik, som er god for os alle og især gigtpatienter.

“WellNOx sælger de forskellige drikke gennem Helsam og her i Sønderborg er den også i SuperBrugsen og Kvickly”, siger Camilla Crawack til SønderborgNYT.

Camilla Crawack er ikke alene leveringsdygtig i flydende varer. Hun tilbyder også nogle sunde frøprodukter.

“Det er CHIA, der kan bruges i bagværk, bruges som sovsejævner eller som drys på morgenmaden”, siger hun. Et andet frøprodukt er QUINOA, der kan være et alternativ til ris, bruges i bagværk og i salater.

Artiklen fortsætter under annoncen

Frøprodukterne er på hylderne i lokale SuperBrugsen og Kvickly.