Havnens ishus inviterer til petanque og hygge i lounge-området

6. juli 2017 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Det er efterhånden ved at være nogle rigtig fine rammer omkring Sønderborg Havn og det meste er i hvert fald godt på vej.

Derfor synes vi også at området mellem ishuset på Havnepromenaden og Havnekontoret trængte til en opdatering, og vi har netop anlagt en petanquebane, som byens borgere og turister forhåbentligt vil få glæde af.

Artiklen fortsætter under annoncen

Får man lyst til at tage et spil petanque, ja så kan det lånes gratis i ishuset.

Samtidig har vi også gjort området hyggeligt med et loungeområde og bænke, så man kan nyde sin is, bagels eller XL-hotdog med den smukke udsigt ud over Sønderborg Havn og Kong Christian d. X’s bro.

Og har du ikke smagt en XL-hotdog endnu, så er det måske på tide, at du prøver at kæmper dig igennem en, skriver Havnens ishus i en pressemeddelelse.

Vi har selvfølgelig også fokus på, at der snart kommer ti-tusindvis af spejdere til Kær-halvø, og vi håber naturligvis på, at de kigger ind til Sønderbog by, og får sig en is på havnen og måske et spil petanque eller to.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi vil i hvert fald gøre vores bedste for at de får en god oplevelse og får lyst til at vende tilbage til skønne Als – og omegn – igen.

 

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...