Bogrelease, Skrive-Sjov og Spoken Word – et event for de 15-30-årige

19. oktober 2022 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Bogrelease, Skrive-Sjov, Spoken Word – et gratis event for 15-30 årige i Mejeriet den 9. november fra klokken 19 til 21 – og det holdes i anledning af Pelle Zingels digtsamling, Mental Harddisk X-rays’ er udkommet.

Skal vi sammen have en hyggelig aften, skriver Pelle Zingel, som er arrangøren bag aftenen.

”Jeg vil starte med at fortælle om min kærlighed til poesien, og hvordan jeg er endt med en bogudgivelse i USA. Derefter vil jeg læse nogle digte op fra bogen, både på dansk og engelsk. Efter jeg har læst op, skal vi lave lidt skrive-sjov. Hvad skrive-sjov går ud på, får I at vide, lige inden vi går i gang”, siger Pelle Zingel.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Igennem hver skriveøvelse vil jeg være nede ved publikum, hvis I har brug for et par hjælpende ord, selvom jeg er sikker på, at I slet ikke får brug for mig.  Alle kan skabe poesi, og værdifuld tekst, så frygt ej”.

Chance for at komme på scenen

”Efter en pause vil det være muligt at komme på scenen – og hver optrædende får tre minutter.  Det giver plads til ti, som vil deres digte op – og vil du være sikker på en plads, så sig det før showets start. Det er nemlig først til mølle”, siger Pelle Zingel.

Artiklen fortsætter under annoncen

Så tag noget med hjemmefra eller måske vil du læse det op fra skriveøvelsen  – og husk, spoken word er ingen konkurrence, så man får ikke point for sin optræden.

”Til spoken word deler man bare skønne ord med publikum”.