Diskoteker lokker 16-årige

Arkivfoto

Arkivfoto

19. december 2014 Samfund Skrevet af: Ole Kæhler

Mange diskoteker overskrider retningslinjerne for reklamer for alkohol til unge under 18 år.

Det mener organisationen Alkohol og Samfund.

Den er på vej med en rapport, som viser, at der bliver uddelt drinksbilletter på gymnasiernes fredagsbarer og givet tilbud om billige barpriser på Facebook.

Ifølge en rapport fra Alkohol og Samfund overskrider 66 af de 82 undersøgte diskoteker retningslinjerne for markedsføring til børn og unge. Og især de sociale medier er under luppen:

”Der har været en stigende tendens til, at diskoteker via de sociale medier har et særligt fokus på markedsføring til gymnasieungdommen”, siger Johan Damgaard Jensen fra Alkohol og Samfund.

Artiklen fortsætter under annoncen

Går målrettet efter de unge på Facebook

Diskoteket Buddy Holly i Sønderborg inviterer netop de 16-årige og deres ældre kammerater til skoleafslutningsfest fredag aften.

Diskotekets indehaver Tom Holden Jensen ser ikke noget problem i, at arrangementets Facebook-side skilter med en 10-kroners-bar:

”Der står ikke, om det er drikke med alkohol eller uden alkohol. Og når man kommer op i baren, skal man jo kunne vise, at man er 18 for at købe de drikke, der er alkohol i”, siger han.

Artiklen fortsætter under annoncen

Tom Holden Jensen er sikker på, han holder sig indenfor lovens rammer.

 

5. juni 2026 Erhverv, Sønderborg

Han forlod restaurationsbranchen for 16 år siden – nu er han tilbage

5. juni 2026 Erhverv

Efter 16 år hos Universe skifter Jonas Luttermann nu spor. Fra 1. juni er han ansat som ny driftsdirektør i restaurationsselskabet SDBG2020, der står bag Bella Italia, Colosseum og Bistro Grand Mère i Sønderborg. Med ansættelsen får restaurationsselskabet en leder med mange års erfaring inden for drift, ledelse, gæsteservice og udvikling. Samtidig markerer ansættelsen begyndelsen […]

Læs mere...