En redningshelikopter søger tirsdag aften intensivt over Alssund, efter at politiet har modtaget en melding om, at en mand er sprunget fra Alssundbroen.
Fra luften lyser helikopteren ned på vandoverfladen, mens den flere gange cirkler over området for at finde manden. Samtidig er redningskøretøjer til stede ved Alssundbroen, og både deltager også i eftersøgningen på vandet.
Vagtchef Michael Henriksen fra Syd- og Sønderjyllands Politi oplyser, at anmeldelsen er indløbet tirsdag aften.
“Vi fik en anmeldelse klokken 22:39 om, at en person skulle være sprunget ud fra broen. Der blev iværksat en redningsaktion med helikopter og både med henblik på at finde personen. Et vidne havde set vedkommende springe, og nogen havde hørt et plask, så vi tog anmeldelsen meget alvorligt”, siger Michael Henriksen til SønderborgNYT.
Eftersøgningen foregår fortsat tirsdag aften, og der er endnu ikke meldt yderligere oplysninger ud om hændelsen og manden er endnu ikke fundet.
Hændelsen vækker minder om en lignende episode tidligere på året. Den 18. april sprang en mand fra Alssundbroen. Efter en eftersøgning blev han fundet, og Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyste efterfølgende oplysninger fra offentligheden for at få fastlagt hans identitet.
Ved artiklens deadline klokken 23:56 tirsdag aften var redningsaktionen stadig i gang, og personen endnu ikke fundet.
Hvis du er i krise eller har selvmordstanker, er det vigtigt, du taler med nogen. Kontakt din egen læge, lægevagten eller Livslinien på telefon 70 201 201, hvis du har brug for hjælp. Ring 1-1-2, hvis situationen er livstruende.


















