Regnen kunne ikke stoppe festen på Nordals

Under telte og trækroner viste Nordals sin særlige festivalånd

Foto: John Brandt

Under telte og trækroner viste Nordals sin særlige festivalånd

Foto: John Brandt

12. juni 2026 Kultur Skrevet af: John Brandt

Regnen kom og gik fredag på Nord-Als Musikfestival, men det ændrede ikke på, at der blev fyldt godt op ved Parkscenen. Nogle trak regnjakken tættere om ørerne, mens andre søgte kortvarigt ly under telte og trækroner, inden de igen vendte tilbage til festivalstemningen.

Fra de tidlige eftermiddagstimer begyndte gæsterne at strømme ind på festivalpladsen ved Nordborg Slot. For mange handler festivalen om langt mere end musikken alene.

En af dem er Betina Michelsen, som har gjort det til en tradition at besøge festivalen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi kommer hvert år. Selvfølgelig er musikken en stor del af det, men det handler også om at have nogle fede dage med vennerne. Det er bare fedt at være her, også selvom det regner”, fortæller hun til SønderborgNYT.

Rundt omkring på pladsen summede det af aktivitet. Festivalgæster bevægede sig mellem scener, madboder og serveringsområder, mens de frivillige sørgede for, at det hele fungerede. Der blev kørt varer frem, ryddet borde af og hjulpet gæster, hvor der var behov for det.

Artiklen fortsætter under annoncen

Henrik Jensen, der også gæstede årets festival, lægger vægt på den betydning, arrangementet har for lokalområdet.

“Det betyder da meget, at vi har noget som det her på Nordals. Det skaber liv, det tiltrækker mennesker, og det viser, at der også sker store ting uden for Sønderborg”.

Ved madområdet møder SønderborgNYT Anne Marie Wolf, som er i gang med at gøre borde klar til gæsterne efter en regnbyge. Hun har været frivillig gennem mange år og vender stadig tilbage.

“Jeg startede som frivillig engang i 1990’erne, og jeg bliver ved med at komme tilbage. Det er bare en fed oplevelse. Som frivillig får man tusind kram, og man møder så mange fantastiske mennesker. Har man først været her én gang, så kommer man igen, tror jeg. Der er noget helt særligt ved stemningen. Nord-als Musikfestival er jo det, man kan kalde et fyrtårn for området”, fortæller Anne Marie Wolf.

Artiklen fortsætter under annoncen

Som aftenen skred frem, blev der stadig tættere foran scenerne. Fredagens program bød blandt andet på Joye Moe, Luftens Helte, KIDD og Medina, som trak mange festivalgæster til.

Da SønderborgNYT forlod festivalpladsen, var der fortsat kø ved madboderne, musik fra scenerne og mennesker samlet ved bordene rundt omkring på området. Regnen havde været forbi flere gange i løbet af dagen, men den havde ikke fået stemningen til at forsvinde.

Lørdag fortsætter Nord-Als Musikfestival med endnu en dag fyldt med musik, fællesskab og oplevelser ved Nordborg Slot.

Artiklen fortsætter under annoncen

Du kan se flere billeder på SønderborgNYTs Instagram.

12. juni 2026 Kultur, Nordborg

Regnen kunne ikke stoppe festen på Nordals

12. juni 2026 Kultur

Regnen kom og gik fredag på Nord-Als Musikfestival, men det ændrede ikke på, at der blev fyldt godt op ved Parkscenen. Nogle trak regnjakken tættere om ørerne, mens andre søgte kortvarigt ly under telte og trækroner, inden de igen vendte tilbage til festivalstemningen. Fra de tidlige eftermiddagstimer begyndte gæsterne at strømme ind på festivalpladsen ved […]

Læs mere...