Som så mange gange før, så var tæt på et par hundreder højskoleelever på plads i Broager Sparekasse Skansen tirsdag aften, hvor Fredericia var kommet for at spille håndboldkamp mod SønderjyskEs herrer. Det er ikke uden grund, højskoleeleverne har trøje nummer 8 – for god opbakning fra publikum sender energi ind på banen. Højskoleleverne er som holdets ottende spiller.
“Der er slet ingen tvivl om, at drengene elsker, når højskoleeleverne er her. Alle i hallen mærker dem og de løfter stemningen”, siger sportschef Thomas Mogensen til SønderborgNYT.
Højskoleforstander Michael Willemar er også glad for samarbejdet mellem Idrætshøjskolen i Sønderborg og SønderjyskE:
“Som idrætshøjskole er det fantastisk at bakke op om SønderjyskE – også for de elever, som almindeligvis ikke plejer at gå særligt meget op i håndbold”, siger højskoleforstanderen.
“Men de tager med på grund af den fantastiske stemning, der er i hele hallen – og især i det hjørne, hvor højskolen giver den fuld gas”.
Kampen endte med 27 mål til SønderjyskE og 31 til Fredericia. Ved pausen var stillingen 15-19.
Du kan SE BILLEDER HER.