Voksne og børn fra hele Europa er i denne uge samlet i Fynshav for at deltage i den 12. europæiske festival for ikke-voldelig kommunikation.
Værten er Efterskolen Epos, der starter til sommer i de bygninger, der tidligere husede Danebod Højskole.
“Man kan kalde ugen for en form for sommerhøjskole. Der er workshops om konfliktløsning, teambuilding og samarbejde, og derudover er der tid til fri leg og til at nyde sommeren i de smukke omgivelser”, siger Epos’ forstander Mathias Granum. Mathias og hans partner Alea Moreno, der begge var med til at starte den første af disse sommerfestivaler i Danmark i 2004, og siden da har arrangementet flyttet til et nyt land hvert år.
“Vi er beærede over, at vi i år fik festivallen til Danmark igen, og vi er særligt glade for, at vi har kunnet holde
arrangementet på den nye efterskole, som vi er ved at åbne her i Fynshav. Det er rart at have liv i bygningerne allerede”, siger Mathias Granum, som ser frem til at tage imod sit første efterskole-elevhold d. 9. August.