Sønderjysk Amatør Symfoniorkester byder på en særlig musikalsk oplevelse, når de inviterer til forårskoncert søndag den 18. maj 2025. Der er lagt op til en eftermiddag, hvor publikum kan glæde sig til at høre tre værker, der hver især gør sig allerbedst live.
Først spilles ‘Iphigenie in Aulis’ af Christoph Willibald Gluck, som var en af de store fornyere af operaen i 1700-tallet. Hans musik er dramatisk, enkel og smuk, og netop det gør stykket til en stærk åbning. Derefter følger Edward Elgars ‘Lullaby’, et kort og rørende stykke, hvor den engelske komponists blide tonesprog folder sig ud. Til sidst runder orkesteret koncerten af med ‘Elverskud’ af danske Niels W. Gade, en stemningsmættet fortælling med både kor og solister, som bygger på nordiske sagn og melodier.
Koncerten begynder klokken 15:00 i Musikhuset på Skovvej, og da der ikke er pause undervejs eller faste pladser, er det en god idé at komme i god tid. Med 60 korsangere og tre solister på scenen er der er noget at glæde sig til.
Billetter købes ved indgangen og koster 130 kroner.

















