Plaster på såret: SE giver gratis tv til 65.000 kunder i april

14. april 2014 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Nu er der et plaster på såret på vej til SE og Stofa’s fiberkunder i det sydjyske område. Det drejer sig i alt om 65.000 kunder.

En af de nærmeste dage vil kunderne få et brev med posten med en besked om, at de ikke skal betale for deres tv-pakke i april måned. Og det uanset, om de har haft problemer med deres tv-signal eller ej.se2

Artiklen fortsætter under annoncen

Fusionen mellem SE og Stofa har ført til store problemer med tv og internet hos mange kunder og meget lange telefon-ventetider for dem, der ville fejlmelde og have hjælp.

Ingen regning

På baggrund af de mange problemer, som mange kunder enten har haft – eller stadig har, så får kunderne et kontant plaster på såret, fortæller administrerende direktør hos Stofa, Klaus Høeg Hagensen:SE

Artiklen fortsætter under annoncen

– Vi siger, at der har været så mange problemer med tv-signalet, at vi ikke fakturerer nogen kunder for tv-pakker for hele april måned, uanset om man har haft problemer eller ej, siger Klaus Høeg Hagensen.

SE skulle flytte 65.000 kunder fra et Waoo-setup over i Stofa i slutningen af februar måned. Og det er også lykkes at flytte størsteparten af kunderne, men der er altså stadig en del problemer hos mange.

21. marts 2025 Kommunalvalg, KV25, Sønderborg

Efter SF’s kritik af Venstre: Mads Hagen tager til genmæle

21. marts 2025 Kommunalvalg

Fredag formiddag sendte Jørgen Jørgensen fra SF Sønderborg en bredside af sted mod Venstre og i særdeleshed mod Mads Hagen, suppleant i Venstres byrådsgruppe, Årsagen til SF’s bredside var, at spidskandidaten for SF i Sønderborg, John Brandt, torsdag aften valgte at trække sit kandidatur efter en mediestorm omkring hans fortid, ført an af Ekstra Bladet […]

Læs mere...